…keď máme, ako to bolo v roku 2015, 30 prípadov, ktoré sa dostanú pred súdy (prípady extremistických trestných činov, pozn.)

Štatistika kriminálnych činov Ministerstva vnútra za obdobie od 1. januára 2015 do 31. decembra 2015 uvádza, že v tomto období bolo spáchaných 30 násilných zločinov s rasovým alebo extrémistickým motívom. Výrok ministerky Žitňanskej hodnotíme ako pravdivý.

Z celkovo 30 násilných kriminálnych činov s násilným alebo extrémistickým motívom sa podarilo objasniť 17 prípadov, dodatočne bolo objasnených ešte 6 ďalších prípadov. Na stránkach ministerstva spravodlivosti sa nám nepodarilo vyhľadať ich vlastné štatistiky ohľadom súdnych sporov týkajúcich sa extrémisticky motivovaných trestných činov. Avšak spomínaná štatistika Ministerstva vnútra slová ministerky Žitňanskej potvrdzuje. Trestný čin s rasovým alebo extrémistickým motívom je definovaný v Trestnom zákone novelou z roku 2009.

Pre doplnenie pripájame aj štatistiku z roku 2014 a doterajšie dáta pre rok 2016, ktoré momentálne ukazujú, že počet extrémistických trestných činov za tento rok presiahol minuloročné výsledky.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Martin Strižinec

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu

Vybrali sme niekolko výrokov z relácie O 5 minút 12, kde diskutovali Kalinák, Žitnanská, Remišová a Beblavý o novom protischránkovom a antiextrémistickom zákone. Zhodou okolností boli skoro všetky vybraté výroky pravdivé, len jeden neoveritelný výrok si pripísal minister Kalinák.