DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Pred voľbami 2012 sme dali jasný sľub, že vyšetrovací tím Gorily, ktorý bol vytvorený na poslednú chvíľu Danielom Lipšicom po vyslovení nedôvery vlády Ivety Radičovej, že nebudeme ju meniť.

O protischránkovom zákone a o zákone proti extrémizmu - 23.10.2016
Pravda

Marek Gajdoš, vyšetrovateľ kauzy Gorila, pred pár dňami ohlásil, že podal žiadosť o svoj odchod do civilu. Špecializovaný tím pod jeho vedením zriadil ešte Daniel Lipšic ako minister vnútra 9. januára 2012. Vláde Ivety Radičovej nevyslovili dôveru v hlasovaní poslanci NR SR v októbri 2011. Demagog.SK nehodnotí, či bolo zriadenie vyšetrovacieho tímu "na poslednú chvíľu". Robert Kaliňák aj Robert Fico v poslednej dobe sa nechali počuť, že dali jasný sľub na to, že nebudú vyšetrovací tím meniť a že zabezpečia všetko, čo tím bude potrebovať. Pomocou našich čitateľov sme sa dopátrali aj k rozhovoru Fica pre SME z roku 2012, kde sľubuje, že vyšetrovací tím nebudú meniť. Kaliňákov výrok hodnotíme ako pravdivý.

Robert Fico krátko pred predčasnými voľbami v marci 2012 v rozhovoru vyhlásil: "Lipšic – Cattani, postavil tím, ktorý vraj Gorilu vyšetrí. Tak ako som tu, vám hovorím, že ak pôjdeme do vlády, my sa tohto tímu nedotkneme." Robert Kaliňák mal podobné vyjadrenie už po voľbách v apríli 2012: "Chcem nechať vyšetrovateľom čo najširší priestor. Ministerstvo vnútra je hlavne logistické zabezpečenie vyšetrovateľov. Právne velenie je na Špeciálnej prokuratúre, ktorá dozoruje tento prípad".

Januárovému vytvorenie špeciálneho tímu predchádzala medialiazácia kauzy Gorila počas Vianoc 2011, čo mohlo byť popudom pre Lipšica. V skutočnosti už spis Gorila na ministerstve bol aj predtým- a to počas pôsobenia práve Roberta Kaliňáka, ktorý ju vtedy vyšetrovať odmietol.
"Za prvej vlády Roberta Fica polícia pod Kaliňákovým vedením Gorilu vyšetrovať odmietla. Konať policajti začali, až keď v decembri 2011 niekto spis o prepojení Penty na politikov druhej vlády Mikuláša Dzurindu zverejnil na internete. Ministrom bol vtedy Daniel Lipšic z KDH."

Z vyšetrovacieho tímu Gorily odišlo v roku 2013 osem ľudí, podľa informácií od šéfa tímu to boli dobrovoľné odchody. „Zmeny sú motivované zdravotnými dôvodmi, zmenou miesta bydliska niektorých policajtov alebo ich ustanovením do riadiacej funkcie,“ K pôvodnému tímu vytvorenému Lipšicom pribudli dodatočne ďalší ľudia, no pôvodné obsadenie nebolo podľa dostupných informácií vymenené vládou.

Mierne nejasný bol odchod odborného garanta vyšetrovania Rudolfa Cádru. Pôvodne bol šéfom Úradu boja proti organizovanej kriminalise, z tohto postu bol odvolaný a stal sa z neho rádový policajt. Odborným garantom vyšetrovania však naďalej ostal, neskôr sám podal výpoveď. Lipšic kritizoval práve jeho odvolanie, policajný prezident zas tvrdil, že ho odvolali, aby sa mohol naplno venovať Gorile. Samotný Cádra tvrdí, že garantom bol potom už iba na papieri, reálne túto funkciu zastával štyri mesiace.

"Papierovo rok, reálne štyri alebo päť mesiacov. Po voľbách 2012 ma však odvolali z funkcie zástupcu riaditeľa ÚBOK a preložili na odbor boja proti extrémizmu. Od tohto momentu už bola moja činnosť v tíme Gorila skôr symbolická: ak ma jeho šéf s niečím oslovil, snažil som sa mu poradiť."

V posledných dňoch sa o kauze a o postavení tímu hovorí kvôli odchodu vyšetrovateľa NAKA Mareka Gajdoša. Gajdoš bol vedúcim vyšetrovacieho tímu, ochádza na vlastnú žiadosť. O vzťahoch tímu a špeciálneho prokurátora hovorí takto: "Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné"

Dátum zverejnenia analýzy: 23.10.2016
success
error