DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

František Šebej

MOST-HÍD

Frank-Walter Steinmeier, nemecký minister zahraničných vecí, zvolal stretnutie ministrov, akože zakladajúcich členov, ale tí zakladajúci členovia, teda tých 6 štátov - Benelux, Nemecko, Francúzsko a Taliansko, zakladali Európske hospodárske spoločenstvo v roku 1958.

O brexite a predsedníctve s Madaricom, Klusom, Šebejom, Kollárom a Šefcovicom - 27.06.2016
Pravda

Nemecký minister zahraničných vecí Steinmeier zvolal stretnutie ministrov zahraničných vecí Nemecka, Francúzska, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska, toto stretnutie sa konalo 25. júna 2016. Tieto krajiny boli zakladajúcimi členmi Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktoré vzniklo podpisom Rímskej zmluvy 25. marca 1957, pričom zmluva vstúpila do platnosti 1. januára 1958. Výrok Šebeja preto hodnotíme ako pravdivý.


Výsledkom rokovania tejto šestice krajín bola výzva na začatie rokovaní o vystúpení Británie z bloku s odôvodnením, že zvyšných 27 členov únie musí myslieť na budúcnosť. Zároveň francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault dodal, že Cameron musí odstúpiť a byť nahradený v nadchádzajúcich dňoch a to napriek jeho oznámeniu, že o jeho nástupcovi rozhodne až výročný zjazd konzervatívcov v októbri 2016.

EHS vzniklo tak, že šesť signatárov Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (v roku 1951, do účinnosti vstúpila  v roku 1952), známej aj ako Parížska zmluva (.pdf), sa rozhodlo rozširovať ich spoluprácu aj na ďalšie hospodárske sektory. Podpisom Rímskej zmluvy zakladajú Európske hospodárske spoločenstvo (EHS). Cieľom bolo vytvoriť spoločný trh na základe tzv. štyroch slobôd, čo sú voľný pohyb osôb, kapitálu a služieb.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.06.2016
success
error