DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Eduard Kukan

SDKÚ-DS

V predchádzajúcich asi troch dňoch som počul pani Merkelovú a pána Junckera povedať, že každý členský štát má právo na svoj názor.

Sulík, Csáky, Kukan a Korcok o slovenskom predsedníctve - 06.06.2016
Neoveriteľné

Pri screeningu médií sme nenašli článok či vyjadrenia spomínaných predstaviteľov, ktoré by jasne Kukanov výrok potvrdzovali. Je možné sa domnievať, že Juncker a Merkelová mali takéto vyhlásenia na výročnom sneme frakcie EPP, ktorého sa obaja zúčastnili. Záznamy prejavov z tohto snemu však nie sú dostupné a uverejnené články podobné výroky neopisujú. Juncker mal podobný výrok, v ktorom pripúšťa nárok na rozdielny názor, na tlačovej konferencii, ktorú mal s premiérom Ficom 1. júna. Keďže však nie je dostupný podrobný záznam zo snemu EPP, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.


V slovenských médiách sa o Merkelovej písalo v súvislosti s priznaním Arménskej genocídy zo strany Nemecka, jej podpory spoločnej ekonomickej zóny a výročia uplynutia 100 rokov od bitky pri Verdune. Zahraničné médiá písali v podobnom duchu, zdôrazňovali aj Merkelovej podporu zotrvania Británie v Európskej Únii. Pri spomínaných témach sa vyjadrenie Merkelovej o práve členských štátov na názor nevyskytovalo.

Juncker bol v slovenských médiách spomínaný v súvislosti s jeho kritikou zavedenia hraničných kontrol v Brennerskom priesmyku, v súvislosti s poskytnutím výnimky v rozpočtových kritériách pre Francúzsko, a následnou kritikou zo strany šéfa ministrov financií pána Dijsselbloema. Podobne ako Merkelová aj Juncker podporil zotrvanie Británie v EÚ. Odmietavý postoj zaujal voči Tureckému neplneniu podmienok pre bezvízový styk. 

Merkelová aj Juncker sa zúčastnili summitu lídrov Európskej Ľudovej Strany, pri príležitosti jej 40. výročia. Juncker pri tejto príležitosti vystúpil s prejavom, avšak neobhajoval právo na názor členských štátov. V súvislosti s utečeneckou krízou sa vyjadril, že občas nie je na škodu spochybňovať návrhy Komisie, krajiny by však nemali spadať do populistickej agendy. Jeho vlastnými slovami: 

,,Nicht jeder, der mit Teilaspekten der Europäischen Flüchtlingspolitik und der Vorschläge, die die Kommission gemacht hat, nicht einverstanden ist, ist ein Populist. Es gibt manchmal gute Gründe, Vorschläge zu hinterfragen, an ihrer Verfeinerung mitzuarbeiten. Aber im Grundsatz muss es so bleiben, dass wir nicht ins Lager der Populisten"

Na spoločnej tlačovej konferencii Junckera a slovenského premiéra Fica sa Juncker v súvislosti so slovenským odmietaním kvót vyjadril nasledovne: 
"The Slovak government – as long as it was the Slovak government – was expressing views. I am respecting them deeply, because I have some understanding for nuances the Slovak government introduced in our debate."
Tento výrok môže naznačovať práve rešpekt či právo na rozdielne názory.


Dátum zverejnenia analýzy: 05.06.2016
success
error