On si uplatnil nadmerný odpočet DPH (Bašternák, pozn.)

V kauze podnikateľa Ladislava Bašternáka začala konať NAKA v apríli 2016, kedy začala trestné stíhanie vo veci "zločinu neodvedenia dane v súvislosti s uplatnením si nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou BL 202 v roku 2012". Na kauzu upozornil Trend v marci tohto roku, prípad zaslúžil mediálny záujem aj kvôli tomu, že Ladislav Bašternák má väzby na ministrov a vysokých funkcionárov Smeru. Výrok Daniela Lipšica hodnotíme ako pravdivý. 

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence. Objekt stavala
firma Mariana Kočnera, Real Štúdio K.F.A a firma Bašternáka v ňom kúpila
sedem bytov za 12 miliónov eur. Firma developera Ladislava Bašternáka BL-202 si mala v marci 2012 voči štátu uplatniť nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur. Suma vráteného DPH bola stanovená na základe nákupu bytov od spoločnosti Rent and Wash. V prepočte by tak cena jedného zo spomínaných bytov vyšla v približne na 1,7 milióna eur. Minimálne jeden z bytov sa však neskôr predal za cenu približne 200 000 eur.

Kriminálny úrad finančnej správy skonštatoval, že v konkrétnom obchode, pri nákupe bytov v roku 2012, došlo k fiktívne stanovenej cene. Úrad podal trestné
oznámenie pre neodvedenie dane Národnej kriminálnej agentúre (NaKA). Vyšetrovateľka po ôsmich mesiacoch trestné oznámenie odmietla bez začatia trestného stíhanie vo veci, a odôvodnila to tým, že štátu nevznikla škoda. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik pre Denník N v marci 2016 uviedol, že prípad znovu prešetrí, lebo "vyšetrovateľka nemala informácie, ktorými disponujú novinári"

 

NAKA začala stíhanie vo veci v apríli, o tejto skutočnosti informovala vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry Tatiana Ujváryová Denník N aj oficiálnym listom:
,,Týmto vás upovedomujem, že 13. apríla 2016 bolo vyšetrovateľom NAKA začaté stíhanie vo veci zločinu neodvedenia dane v súvislosti s uplatnením si nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou BL 202 v roku 2012."

Kvôli kauze bol zvolaný ja finančný výbor, na rokovanie 26. apríla bol pozvaný predseda Finančnej správy František Imrecze. Výbor rokoval bez verejnosti, opoziční poslanci kritizovali tento postup, aj správanie sa koaličných poslancov- Lipšic sa tomu venoval aj na tlačovej besede 27. apríla.

Výrok bol spomenutý v

Iné

Diskusia Denníka N – Žitnanská, Procházka a Lipšic

Overili sme debatu denníka N na tému Porazí nová vláda korupciu? Diskutujúci Lucia Žitnanská, Daniel Lipšic a Radoslav Procházka sa venovali najmä bývalým korupcným kauzám ako Gorila a pieštanské CT, ale aj platnej a plánovanej legislatíve a najlepším postupom pre boj s korupciou. Výraznú väcšinu výrokov sme hodnotili ako pravdivú, každý si však pripísal aspon jedno pochybenie. Žitnanská dezinterpretovala Matovicovo vyhlásenie na tému vlády Smeru, Procházka zas nesprávne uviedol, že odborníci na dopravu oznacujú PPP projekt ako najvhodnejší spôsob financovania obchvatu Bratislavy. Lipšic zavádzal dvakrát, raz pri vyjadrení Pašku o obstarávaní pieštanského CT prístroja a raz pri uvádzaní spolocností, ktoré sa tejto sútaže zúcastnili.