DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Nakoniec už to odmietla aj celá V4 (systém prerozdeľovania utečencov na základe tzv. kvót, pozn.).

Boris Kollár – Predvolebný súboj o volica - 22.02.2016
Pravda

Povinný mechanizmus prerozdeľovania utečencov medzi členské štáty EÚ na politickej úrovni odmietli všetky členské krajiny Vyšehradskej skupiny. Slovensko, Maďarsko, Česko aj Poľsko už v minulosti avizovali, že proti prerozdeľovaniu spoločne vystúpia. 15. februára sa konal mimoriadny summit V4 na tému utečencov, pričom ešte v januári bolo potvrdené pretrvávajúce odmietanie všetkými štyrmi krajinami spoločným memorandom. Odmietnutie prerozdeľovania pritom nemusí znamenať nerešpektovanie prijatých rozhodnutí, keďže tieto, ak sú prijaté v riadnom legislatívnom procese, sú právne záväzné, ak Súdny dvor EÚ nerozhodne inak, a v prípade ich nerešpektovania členským štátom nastupuje sankčný mechanizmus proti príslušnému členskému štátu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Rada ministrov EÚ v utorok 22. septembra 2015 schválila povinný mechanizmus na prerozdelenie 120 000 utečencov. Za hlasovali všetky krajiny s výnimkou Slovenska, Maďarska, Českej republiky a Rumunska. Od krajín V4 na poslednú chvíľu odskočilo Poľsko. V prvom rokovaní 14. septembra došlo k zhode na relokácii 40 000 utečencov, avšak nedošlo k jednoznačnému výsledku ohľadom rozsiahlejšieho mechanizmu tohto typu. Všetky štáty V4, vrátane Poľska, vtedy vystupovali proti mechanizmu.

Poľský minister pre zahraničné veci Trzaskowski k súhlasu Varšavy s prerozdelením utečencov uviedol, že krajina hlasovala za, pretože všetky výhrady, ktoré mala, boli vyriešené. 14. novembra 2015 po teroristických útokoch v Paríži nová poľská vláda vyhlásila, že odmieta záväzok predošlej vlády o prijímaní utečencov. V januári Poľsko vyhlásilo, že plánuje vetovať ďalšie prípadné prerozdeľovanie.

Slovensko malo v tejto téme od začiatku rovnaký postoj, po celý čas prerozdeľovací mechanizmus odmietalo. Potvrdzuje to aj výrok premiéra Fica:
Pokiaľ budem predsedom vlády Slovenskej republiky, povinné kvóty na slovenskom území uplatnené nebudú.“ Fico sa taktiež vyjadril, že Slovensko prerozdeľovanie nepodporí dokonca ani vtedy, ak by zostalo v tomto boji osamotené.
Spolu so Slovenskou republikou povinné prerozdelenie utečencov od začiatku odmieta aj Česká republika a Maďarsko. Ako informovala agentúra TASR, Česko zrejme ponúkne dobrovoľné prijatie minimálne stoviek utečencov, avšak povinné prerozdelenie odmieta aj naďalej. S EÚ sa však narozdiel od Slovenska súdiť neplánuje.

Viktor Orbán na tlačovej konferencii v Bruseli podľa agentúry Reuters zopakoval svoj odmietavý postoj voči prerozdeleniu argumentujúc, že by prispelo ešte k väčšiemu prílivu utečencov do Európy. 22. februára 2016 Orbán vyhlásil, že po bruselskom summite o migrácii, ktorý sa bude konať začiatkom marca, bude Maďarsko pod veľkým nátlakom, no aj napriek tomu sa bude snažiť nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby museli prijať systém prerozdeľovania utečencov.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.02.2016
success
error