DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

...zamestnanosť nám nestúpla (2012-2015, pozn.).

Boris Kollár – Predvolebný súboj o volica - 22.02.2016
Nepravda

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny hovorí o tom, že vytváralo pracovné miesta, nezamestnanosť klesá a zamestnaní pribúdajú. Niekoľko analytikov poukázalo na to, že tieto štatistiky sú zkreslené a v skutočnosti k výraznému zvýšeniu zamestnanosti nedošlo. Napriek tomu, údaje od Štatistického úradu aj údaje Eurostatu potvrdzujú, že počet zamestnaných a zamestnanosť narástla, preto tvrdenie Borisa Kollára nie je pravdivé.

Na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVaR) sú zverejnené štatistiky nezamestnanosti, bez analýz a výstupov (štvrťročné štatistiky nezamestnanosti do 2012, mesačné do 2016). Štatistiky popisujú stav nezamestnanosti z rôznych aspektov, ako nezamestnanosť mladých, nezamestnanosť z hľadiska dosiahnutého vzdelania a pod. Retrospektívne analýzy (napr. Retrospektívna analýza zamestnania a komparácia štruktúr v národnom hospodárstve v období r. 2011-1. polrok 2014 v SR bez BSK(.pdf)) o vývoji nezamestnanosti nie sú kompletné, na stránkach je iba úvodná časť týchto materiálov, preto vzchádzame z údajov Eurostatu a Štatistického úradu.

Eurostat prináša údaje o zamestnanosti pre jednotlivé kvartály. Nasledujúci graf mapuje obdobie od prvého štvrťroka 2012 (koniec predchádzajúcej vlády) po tretí štvrťrok 2015 (posledný údaj dostupný pre Ficovu vládu). Rozdiel medzi týmito kvartálmi je 110 100 (teda približne toľko zamestnaných pribudlo podľa oficiálnych štatistík v danom období).




Vývoj miery zamestnanosti na Slovensku podľa dát Eurostatu ukazuje nasledujúci graf:



Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny veľmi hrdo propagovalo svoje výsledky: znižovanie počtu nezamestnaných a tvorbu nových pracovných miest. Tieto výsledky boli v poslednej dobe niekoľkokrát spochybnené opozičnými politikmi, ale aj sociológmi a analytikmi. Kritici reagovali hlavne na to, že ministerstvo zmenilo metodiku, resp. definíciu zamestnanosti (začínalo evidovať ľudí na aktivačných prácach ako zamestnaných) a tým dosiahlo lepšie výsledky v štatistikách.
 
"Štatistiku zamestnanosti vylepšilo totiž to, že do nej pribudli ľudia na aktivačných prácach. Výsledky v nezamestnanosti sa teda dosiahli aj zmenou metodiky a samotnej definície toho, kto je zamestnaný." (zdroj: Trend)

Minister Ján Richter hovorí o približne 130 000 vytvorených pracovných miest v tomto volebnom období. Nezávislí odborníci s tým nesúhlasia. Sociálna poisťovňa na žiadosť novinárov z Trend poskytla údaje o tom, ako sa menila jej evidencia zamestnaných od 2012:
 
"V januári 2012 Sociálna poisťovňa evidovala 1 694 638 riadnych zamestnancov, 43 682 zamestnancov s nepravidelným príjmom a 537 088 dohodárov.

V januári 2016 má vo svojej evidencii 1 814 137 riadnych zamestnancov , 55 788 zamestnancov s nepravidelným príjmom a 2 324 dlhodobo nezamestnaných s odvodovou úľavou a 378 629 dohodárov.
" (zdroj: Trend)

Napriek tomu, že odborníci nesúhlasia s prezentovanou úspešnou politikou ministerstva, dohľadateľné údaje skutočne hovoria o náraste počtu zamestnaných, preto dané tvrdenie Borisa Kollára nie je pravdivé.

Dátum zverejnenia analýzy: 21.02.2016
success
error