(…) naša vlajková loď je agenda 2020, 6 krokov, aby sa doma oplatilo pracovať, podnikať a žiť a je to práve postavené na tom, uľahčíme podnikanie. Je tu vyše 150 úplne konkrétnych opatrení, ako zlepšiť podnikateľské prostredie (…)

Sulíkova Agenda 2020 naozaj obsahuje šesť krokov, oblastí, v ktorých SaS navrhuje 150 opatrení. Tie by v prípade realizácie mali prispieť k priaznivému podnikateľskému prostrediu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Agenda 2020 strany SaS je rozčlenená do týchto 6 oblastí: dane, odvody, trh práce a zamestnávanie, podnikateľské prostredie, štátna byrokracia a transparentnosť a boj proti korupcii. Dokopy je v tývhto oblastiach navrhnutých 150 opatrení.

Podobný výrok sme overovali aj v debate z 13. decembra 2015 v relácii O 5 minút 12. Jednotlivé opatrenia naozaj navrhujú zníženie administratívnej a finančnej záťaže, prípadne odstraňujú netrhové deformácie - napr. zrušenie investičných stimulov a zavedenie rovnej dane, prehľadná superhrubá mzda, zdobrovoľnenie odvodov, zrušenie povinnosti podnikateľa posielať štatistickému úradu štvrťročný výkaz o práci, zníženie počtu viazaných živností, zákaz štátnej správe pýtať od občanov dokumenty, ktorými už disponuje (napr. výpis z registra trestov), zákaz utajovania zmlúv pri verejnom obstarávaní, a teda prispievajú k priaznivému podnikateľskému prostrediu.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Ľuba Oravová

Sulík vs. Danko

V relácii V politike na TA3 hostila Luba Oravová predsedu strany SaS a zároven europoslanca Sulíka a predsedu SNS Andreja Danka. Rozprávali sa o volebných programoch do nadchádzajúcich volieb, pricom sa obaja zhodli napríklad v snahe znížit dan z príjmu. Danko vyzdvihoval jedinecnost svojej strany- jediná, ktorá má na kandidátke len clenov strany (co je neoveritelné) a jediná, ktorá chce zaviezt dan pre monopoly (co neúspešne slúbil len Fico 1). Zvelicoval však pri pocte absolventov politológie a práva, ktorý podla neho nemajú šancu uplatnit sa, ci v pocte radarov, ktoré má nakúpit súcasná Ficova vláda. Sulík zas príliš pozitívne vykresloval ekonomické ukazovatele a mieru korupcie pocas pravicových vlád.