DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Fronc

KDH

...pretože strana Smer pred voľbami v roku 2006 mala formuláciu konkrétnu o tom, ako zvýši podiel financií do školstva s HDP, bolo tam číslo, pokiaľ si pamätám 5%, možnože sa pamäť mi celkom neslúži. No ale čo sa naplnilo? Nič sa z toho nenaplnilo...

Draxler vs. Fronc o školstve a štrajkoch ucitelov - 18.01.2016
Pravda

Slová ex-ministra Fronca v diskusnej relácii V politike sa ukázali ako pravdivé, keďže SMER-SD išiel do volieb v roku 2006 so zámerom financovať školstvo v objeme 5% HDP, ale tento zámer sa mu nikdy nepodarilo realizovať, na čo poukazujú aj údaje Eurostatu, OECD, či Ineko. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Volebný program strany SMER-SD z roku 2006 naozaj obsahuje formuláciu, ktorú spomenul v relácií O 5 minút 12 ex-minister Fronc.
"SMER – sociálna demokracia preto bude v prípade účasti v novej vládnej koalícii okamžite
presadzovať zásadné zmeny v legislatíve a prerozdelení finančných prostriedkov – inteligentných
investícií, aby bolo možné realizovať nasledujúce rozhodnutia v oblasti vzdelania, kultúry a športu:"
- postupne dosiahnuť výdaje na školstvo vo výške 5% z hrubého domáceho produktu

Podľa údajov inštitútu Ineko z 10. februára 2011, ktorý robil analýzu medziročného vývoja financovania školstva, pričom vychádzal z analýzy Eurostatu, Slovensko nedáva na oblasť školstva ani 5% z HDP. Potvrdzuje to taktiež aktuálnejšia analýzy OECD, o ktorej píše denník SME (SITA). V článku z 10. septembra 2014 sa uvádza, že pokým polovica členských štátov OECD dáva v priemere na školstvo až 6% ž HDP, Slovensko sa zaraďuje medzi krajiny, ktorých výdaje na vzdelávanie nedosahujú ani úroveň 5% HDP.

Najnovší údaj OECD z 24. novembra 2015 hovorí o tom, že Slovenská republika investuje do systému vzdelávania len 3,8% HDP, čo predstavuje jeden z najnižších príspevkov na školstvo v z krajín OECD, kde je súčasný priemer na úrovni 5,3% HDP.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.01.2016
success
error