Veď na Slovensku kajúcnici, ktorí pravdepodobne napáchali veľkú trestnú činnosť, sa vyslobodzujú s tým, že narozprávajú na kadekoho hocičo, ešte nikto z nich nebol poriadne odsúdený, ale majú svoje majetky, jeden si chodí Ferrari do Prahy vyberať, druhy si chodí po dovolenkách.

Viacerí spolupracujúci obvinení už majú s porkurátorom uzavreté právoplatné dohody o vine a treste. Nie je teda pravda, že „neboli poriadne odsúdení”. Rovnako nie je pravda, že sa spolupracujúci obvinení vedia vyslobodiť tým, že „narozprávajú na kadekoho hocičo” - ich výpovede orgány činné v trestnom konaní riadne overujú. Tvrdenie Petra Pellegriniho preto hodnotíme ako nepravdivé.

Podľa prehľadu Denníka N sa k polovici septembra 2021 - nielen korupčným - trestným činom priznalo 25 ľudí, ktorí nejakým spôsobom spojení s bývalými vládami Smeru. Viacerí z nich spolupracujú s políciou a viacerí tiež uzavreli s prokuratúrou súdom schválené dohody o vine a treste. 

Norbert Paksi, bývalý zástupca šéfa policajných odposluchov, bol obvinený zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, zneužitia právomoci verejného činiteľa aj z brania úplatkov.

Paksi podľa Denníka N vynášal informácie o tom, kto bol políciou odpočúvaný, o.i. mafiánskej skupine takáčovcov. 

K činom sa priznal, začal spolupracovať s políciou a usvedčovať ostatných. Špecializovaný súd potvrdil jeho dohodu o vine a treste a poslal ho na päť rokov do väzenia. Tiež mu prepadla časť majetku. 

Dohodu o vine a treste uzavrel s prokuratúrou aj Daniel Čech, bývalá dvojka na Finančnej správe. Bol obvinený z korupcie, spolupracoval však s políciou a pomáhal rozkrývať ďalšiu trestnú činnosť. Od súdu dostal tri roky s podmienkou a pokutu 30-tisíc eur.

Právoplatne odsúdený je aj bývalý prvý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Za prijímanie úplatku dostal trojročnú podmienku a pokutu 14-tisíc eur. Vypovedal aj v prípade Vladimíra Pčolinského, ktorý stopla Generálna prokuratúra. 

Kajúcnici a majetky

Niektorí odsúdení kajúcnici prídu aj o časť majetku. Štátu takto prepadol napríklad majetok Norberta Paksiho. 

Obvineného Michala Suchobu, ktorý začal vypovedať o údajnej korupcii na Ministerstve financií, v prípade ktorého ale ešte žiadnen rozsudok nepadol, médiá odfotili v Prahe na automobilovej akcii, kde si obzeral luxusné autá. 

Informácie o zdržiavaní sa v zahraničí sa objavili v prípade Ľudovíta Makóa. Ten sa mal z Dubaja na Slovensko dopravovať iba kvôli výpovediam na polícii. Makó na súde ale uviedol, že odkedy ho prepustili z väzby, bol v zahraničí iba v Maďarsku a Česku.

Výrok bol spomenutý v

, Michal Kovačič

Kollíková a Pellegrini na Markíze

Skúste mi neskákať do reči," hovorila 17. októbra v Na telo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková expremiérovi Petrovi Pellegrinimu (Hlas). Rozprávali sa o stíhaniach vyšetrovateľov aj o reforme súdnej mapy.