Sú krajiny, ktorú skončil s covidom vďaka tomu, že majú dostatok občanov, ktorí sú chránení a nekončia im v nemocniciach.

Krajiny, ktoré dosiahli dostatočnú zaočkovanosť, rušili alebo výrazne redukovali obmedzenia súvisiace s pandémiou koronavírusu. Patria medzi ne napríklad Dánsko, Austrália, Veľká Británia alebo Portugalsko. 

Aj v týchto krajinách však počet nových prípadov napriek zaočkovanosti rástol či rastie, znižuje sa však počet ľudí s ťažkým priebehom a teda úmrtiami.  

V Portugalsku však napríklad ani 85 percentná zaočkovanosť populácie a takmer 100 percentná zaočkovanosť dospelých nestačila na to, aby sa vírus prestal šíriť. 

Novoanglický inštitút komplexných systémov uvádza prehľad krajín, ktoré nateraz vyhrali boj s koronavírusom. Radí medzi ne Andorru, Bhután, Taiwan alebo San Marino. 

S ohľadom na tento rebríček hodnotíme tvrdenie Eduarda Hegera ako ešte pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Premiér Heger v Slovenskom rozhlase

„My sme urobili všetko, čo sme vedeli," povedal 23. októbra o očkovaní predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). V Sobotných dialógoch hovoril o vývoji pandémie, pomoci pondikateľom aj stúpajucich cenách energie. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.