Na druhej strane my dnes vieme, že mnohí pacienti chodia za zdravotnou starostlivosťou mimo svojho okresu lebo vedia, že tam je lepšia.

Eduard Heger zverejnil na svojej facebookovej fanpage status s obrázkom, na ktorom sa píše: Každý tretí občan cestuje za zdravotnou starostlivosťou mimo svoj okres.” V statuse sa odvoláva na údaje Ministerstva zdravotníctva. 

Ministerstvo pri presadzovaní reformy nemocničnej siete argumentuje aj prieskumom verejnej mienky, ktorý pre Sekciu plánu obnovy realizovali agentúry 2MUSE, Seesame a MNForce. 

Z prieskumu podľa rezortu vyplýva, že „väčšina opýtaných nie je spokojná s úrovňou starostlivosti, ktorú im poskytuje nemocnica v mieste ich bydliska alebo blízkom okolí”.

Združenie miest a obcí Slovenska realizovalo vlastný prieskum, v ktorom zisťovali dostupnosť zdravotnej starostlivosti v regiónoch. 

31,8 percent samospráv v prieskume uvádza, že ich obyvatelia priamo v obci nemajú prístup k primárnej lekárskej starostlivosti. 

Demagóg.SK pozná prípady viacerých pacientov, ktorí cestovali za poskytovaním zdravotnej starostlivosti mimo miesta svojho bydliska, pretože inde dostali lepšiu službu. Tvrdenie Eduarda Hegera hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Premiér Heger v Slovenskom rozhlase

„My sme urobili všetko, čo sme vedeli," povedal 23. októbra o očkovaní predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). V Sobotných dialógoch hovoril o vývoji pandémie, pomoci pondikateľom aj stúpajucich cenách energie. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.