Tak regionálne úrady boli posilnené niekoľkými desiatkami ľudí a samozrejme bavíme sa znovu pomoci ozbrojených síl napr. to je v hre, ale to sme videli aj pred Delta vlnou, že to trasovanie je pri komunitnom šírení v podstate nemožné. Ten človek je infekčný vlastne takmer okamžite, prvý, druhý deň, kým ho vytrasujeme, kým ho otestujeme a potvrdíme a tým pádom musí ísť do izolácie alebo do karantény, tak nakazil x ľudí.

V porovnaní s druhou vlnou pandémie COVID-19 majú regionálne úrady viac o 175 kmeňových zamestnancov vyškolených na dohľadávanie kontaktov,”  uviedol pre topky.sk hlavný hygienik Ján Mikas. 

 

V prípade kritickej situácie počíta aj s výpomocou ozbrojených síl, ktoré by mohli poskytnúť 500 vojakov. 

 

Komunitné šírenie označuje situáciu, keď sa na určitom území nachádza veľké množstvo ľudí, pri ktorých sa nedá zistiť, kde a kto ich nakazil.  Podľa informácii úradu verejného zdravotníctva je delta variant v porovnaní s predchádzajúcim variantom vírusu infekčnejší až o 40%. 

Nebezpečenstvo delty spočíva počiatočnom štádiu infekcie. Jej vírusová nálož je pravdepodobne až 1000-krát vyššia ako u iných druhov Covid-19, čo znamená, že imunitný systém podlieha vírusu oveľa rýchlejšie. 

Nakazení zaznamenávajú prvé príznaky už po 4 dňoch od nakazenia a sú aj skôr infekční. Pri predchádzajúcom variante sa prvé príznaky u infikovaných preukázali až v 6. deň od nakazenia. Infikovaná osoba priemerne nakazí 5 až 8 ľudí.

V prípade nakazenia variantom delta má teda pacient väčšiu šancu nakaziť väčšie množstvo ľudí ako v prípade iných variantov koronavírusu. Tvrdenie Vladimíra Lengvarského hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Rastislav Iliev

Minister zdravotníctva Lengvarský na TA3

„Možno že sme mali viac ľudí zaočkovať," priznal 26. septembra šéf rezortu zdravotníctva na TA3. Hovoril o tom, ako je krajina pripravená na tretiu vlnu a prečo je dôležité, aby sa ľucia nechali očkovať. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.