Nikto nikdy netvrdil, že vakcína má účinnosť 100 percent, ale keď si zoberieme, že viac ako 80 %, 84 k dnešnému dňu plus mínus pacientov v nemocniciach je nezaočkovaných a tí, ktorí sú zaočkovaní, tak majú väčšinou ľahšie priebehy a sú to poväčšine starší ľudia aj s ďalšími ochoreniami. Tzn. tá imunita u nich je oslabená, a preto je možnosť opätovnej nákazy, ale obeťami a tými hlavnými, ktorí nám plnia nemocnice, sú nezaočkovaní ľudia.

Podľa denného reportu dát Ministerstva zdravotníctva bolo k 26. septembru 2021 hospitalizovaných 501 pacientov, z nich 398 ľudí malo potvrdené ochorenie Covid-19. Nezaočkovaní pacienti tvorili 83,22 % hospitalizácií. 

Dáta rezortu zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú aj to, že zaočkovaní ľudia nakazení Covidom majú ľahší priebeh ochorenia. 

„Očkovanie, žiaľbohu, neochráni absolútne, ale 30-krát znižuje riziko hospitalizácie. Pri alfa variante musel zaočkovaný dostať hrozne vysokú vírusovú nálož, aby sa nakazil. Efektivita očkovania bola veľmi vysoká. Delta variant je agresívnejší a nákazlivejší a účinnejší proti očkovaniu,“ uviedol pre portál tvnoviny.sk infektológ Peter Sabaka.

Výklad dát potvrdzuje aj výrok primára Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny UNB Jakuba Hložníka o tom, že na umelej pľúcnej ventilácií ešte nezažil očkovaného pacienta.”

Na to, že zaočkovaní pacienti s ťažším priebehom ochorenia sú prevažne starší ľudia, poukazuje aj primárka infekčného oddelenia na Kramároch. 

Z jej skúseností 16 % hospitalizovaných pacientov tvoria zaočkovaní a ide najmä o starších pacientov s pridruženými ochoreniami alebo o pacientov s výrazne oslabenou imunitou, u ktorých je očakávaná nižšia účinnosť vakcín.” 

Tvrdenie Vladimíra Lengvarského preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Rastislav Iliev

Minister zdravotníctva Lengvarský na TA3

„Možno že sme mali viac ľudí zaočkovať," priznal 26. septembra šéf rezortu zdravotníctva na TA3. Hovoril o tom, ako je krajina pripravená na tretiu vlnu a prečo je dôležité, aby sa ľucia nechali očkovať. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.