…dlhodobo Robert Fico a jeho niektorí stranícki kolegovia hovoria veci, ktoré nemajú s pravdou vôbec nič spoločné… napríklad veci, ktoré sa týkali referenda, o zmarení referenda a podobné absurdné výroky

Predstaviteľia strany Smer opakovane hovoria, že prezidentka „zmarila” referendum, čo budí dojem, akoby ho mala úmyselne prekaziť. To však nezodpovedá realite. Tvrdenie Zuzany Čaputovej preto hodnotíme ako pravdivé. 

Prezidentka odkazuje na viaceré vyjadrenia predstaviteľov strany Smer-SD, najmä jej predsedu Roberta Fica. 

Ten opakovane obviňoval hlavu štátu zo zmarenia referenda o predčasných voľbách. Podobne sa vyjadril aj poslanec a Ficov stranícky kolega Juraj Blanár. 

Ústavný súd nepovolil konanie referenda o predčasných voľbách, pretože po preskúmaní o.i. zistil, že otázka na podpisových hárkoch nebola v súlade s Ústavou. 

Referendum však nebolo „zmarené”, a teda úmyselne (nekalo) prekazené, ako to evokuje pojem z trestného práva. Naopak, Ústavný súd napravil vznikajúcu právnu skrivodlivosť, ktorá by sa mohla stať, ak by sudcovia referendovú otázku nepreskúmali. 

Podrobná argumentácia

Pojem zmariť v kontexte trestného práva odkazuje na situáciu úmyselného nelegálneho prekazenia. Ústavný súd referendum 2021 takýmto spôsobom úmyselne neprekazil. Naopak, napravil vznikajúcu situáciu, v ktorej by referendum nebolo v súlade s Ústavou. 

Petičný výbor za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách vyzbieral vyše 600-tisíc podpisov. Petíciu iniciovali strany Smer-SD a Hlas, pridala sa k nim aj mimoparlamentná SNS.

Otázka referenda mala znieť: „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“

Prezidentka Zuzana Čaputová obdržaní podpisov obrátila na Ústavný súd, aby preskúmal ústavnosť takéhoto referenda. 

Ústavní sudcovia sa začiatkom júla 2021 vyjadril, že referendum sa konať nemôže, pretože otázka nie je v súlade s Ústavou (.pdf).

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Prezidentka Čaputová o stave republiky

„Sú tam vymýšľané klamstvá," povedala Zuzana Čaputová 3. októbra 2021 o očkovaní.  V RTVS vysvetľovala, kto tieto klamstvá podľa nej šíri a prečo si myslí, že sme zranená krajina.