..Ale tá nejednotnosť v tom, v tom posolstve ľuďom (ohľadom očkovania, pozn.) je jeden z problémov, prečo, myslím nejednotnosť politikov, prečo tá zaočkovanosť je nižšia. Toto vyplýva z prieskumu sociológov. V Poľsku, v Maďarsku, v Česku vládnuca, vládnuci reprezentanti majú jednotný postoj k očkovaniu, teda v prospech očkovania, takže toto môže byť faktor, ktorý ovplyvňuje ten výsledok.

Z výskumov vyplýva, že názor politikov má vplyv na ochotu občanov zaočkovať sa. Zároveň platí, že najmä slovenskú opoziční predstavitelia očkovanie buď priamo odmietajú, alebo ho spochybňujú či sa o ňom vyjadrujú rozpačito. Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Podľa prieskumu projektu Ako sa máte Slovensko dlhodobo platí, že ľudia, ktorí dôverujú vláde, sú viac ochotní dať sa zaočkovať. Ten istý prieskum ukázal, že pre každého piateho občana je dôležitý postoj politikov k očkovaniu. 

Slovenské médiá upozorňujú na to, že v porovnaní so Slovenskom podporuje očkovanie v Maďarsku, Poľsku či Česku aj drvivá väčšina opozície. 

Barbara Lášticová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV hovorí, že verejné autority by mali komunikovať a vysvetľovať benefity očkovania jednotnejšie.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Prezidentka Čaputová o stave republiky

„Sú tam vymýšľané klamstvá," povedala Zuzana Čaputová 3. októbra 2021 o očkovaní.  V RTVS vysvetľovala, kto tieto klamstvá podľa nej šíri a prečo si myslí, že sme zranená krajina.