Opozícia na Slovensku neodporúča očkovanie, resp. nie je zástancom očkovania. A samozrejme, nechcem to paušalizovať a hovoriť o opozícii ako o jednom človeku. Máme tam to na škále od toho, že sú to, že sú tam vymýšľané klamstvá a ponúkané ľuďom, až potom, že niekto sa proste nechce dať zaočkovať, pretože má obavu čo je ľudské, a rozumiem tomu.

V porovnaní s inými krajinami sú mnohé slovenské opozičné strany a ich predstavitelia proti očkovaniu, viacerí šíria nepravdy a hoaxy. Jedna zo strán hovorí o dobrovoľnosti, no jej predseda sa zaočkovať nedal. Platí tak, že v opozícii je rôzne spektrum názorov, no opozícia ako celok vysiela k očkovaniu zmiešaný, ak nie skôr negatívny signál. Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme v celkovom kontexte povedaného ešte ako pravdivé. 

Slovenská opozícia je pri očkovaní v stredoeurópskom priestore raritou. V susedných štátoch minimálne väčšia časť opozície (mimo krajnej pravice) očkovanie podporuje.

ĽSNS Mariána Kotlebu je najväčším odporcom očkovania spomedzi parlamentných opozičných strán. Jej predstavitelia sa zúčastňujú na protestoch proti opatreniam a očkovaniu, niektoré dokonca organizujú

Kotleba v súvislosti s očkovaním šíri hoaxy a konšpirácie, napríklad o nanočipoch vo vakcínach.

Podobný postoj má aj mimoparlamentná strana Republika. Milan Mazurek a Milan Uhrík vyzývali svojich priaznivcov, aby protestovali pred domami odborníkov podporujúcich očkovanie.

No napríklad exposlanec za ĽSNS Jozef Šimko je zaočkovaný a nesúhlasí s postojom Koltlebu. Pre iné názory - aj pri iných témach - odišiel z poslaneckého klubu. 

Oficiálny postoj Smeru-SD k očkovaniu je taký, že očkovanie by malo byť dobrovoľné a neočkovaní by nemali byť nijako znevýhodňovaní. Postoje jednotlivých predstaviteľov k účinnosti očkovania sa však líšia. 

Napríklad Juraj Blanár povedal, že sa zaočkovať dá. Robert Fico zase tvrdí, že očkovanie je tvrdý biznis a nie je jeho zástancom. Ľuboš Blaha šíri o očkovaní nepravdy, ktoré v minulosti vyvrátili odborníci. 

Podľa analýzy projektu Infosecurity.sk a Investigatívneho centra Jána Kuciaka platí Smer na facebooku reklamu antivakcinačným príspevkom v stovkách eur.

Hlas-SD podľa jeho podpredsedníčky Zuzany Dolinkovej očkovanie podporuje, no zdôrazňuje dobrovoľnosť. Dolinková a podpredseda strany Richard Raši očkovanie odporúčajú. 

Predseda strany Peter Pellegrini taktiež tvrdí, že Hlas očkovanie proti covidu odporúča, no on sám zaočkovaný nie je. Pri otázkach o tom, či sa dá zaočkovať Pellegrini odpovedá vyhýbavo. Hovorí, že covid prekonal a uvidí aké má protilátky. 

Rozhodnutie nezaočkovať sa prirovnával k žltým hviezdám, ktoré v minulosti museli nosiť štátom prenasledovaní a diskriminovaní Židia.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Prezidentka Čaputová o stave republiky

„Sú tam vymýšľané klamstvá," povedala Zuzana Čaputová 3. októbra 2021 o očkovaní.  V RTVS vysvetľovala, kto tieto klamstvá podľa nej šíri a prečo si myslí, že sme zranená krajina.