Maroš Žilinka urobil (fundované), viac ako 75-stranové rozhodnutie, bol to jeho zástupca námestník, kde jasne zdôvodnil, kde tuším viac ako v štyridsiatich prípadoch porušili vyšetrovatelia a rovnako prokurátori svoje kompetencie…

Námestník Generálneho prokurátora uvádza v rozhodnutí o zrušení stíhania v prípade Vladimíra Pčolinského vyše 40 paragrafov či odsekov, kde mal byť podľa neho porušený zákon. Tvrdenie Juraja Blanára hodnotíme ako ešte pravdivé. 

31. augusta 2021 Generálna prokuratúra rozhodla o zrušení stíhania bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý bol obvinený z prijímania úplatku.

Vo veci rozhodol námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera, generálny prokurátor Maroš Žilinka sa kvôli možnému konfliktu záujmov vylúčil z rozhodovania v tejto kauze. 

Pčolinský mal podľa výpovedí prijať úplatok od Zoroslava Kollára, ktorému Generálna prokuratúra týmto rozhodnutím taktiež zrušila obvinenie

Námestník Kandera zrušil obvinenia na základe §363, ktorý dáva generálnemu prokurátorovi mimoriadnu právomoc zasahovať do prípravného konania.

Kanderovo rozhodnutie má 77 strán, argumentuje v ňom o.i. tým, že dôkazy proti obvinenému neboli dostatočne silné. Zároveň vyjadril nesúhlas so spôsobom, akým vyšetrovateľ postupoval pri začatí  oboch trestných stíhaní, v rámci ktorých bol Pčolinský obvinený a kritizuje postupy vyšetrovateľov a prokurátorov.

 V prípade obvinenia Pčolinského Kandera identifikoval 17 porušení Trestného poriadku a 11 porušení Trestného zákona. V prípade Kollára našiel podľa neho 14 porušení Trestného poriadku a 5 porušení Trestného zákona (s. 2,3). 

Zrušenie obvinenia Pčolinského a Kollára bolo terčom kritiky zo strany médií aj odbornej verejnosti. Jej hlavným dôvodom je fakt, že dôvodnosť a zákonnosť stíhania Pčolinského posudzovalo viacero súdov, pričom všetky videli dôvody na pokračovanie trestného stíhania. 

Prípad videlo 8 sudcov Najvyššieho súdu, dvaja sudcovia Špecializovaného trestného súdu a traja sudcovia Ústavného súdu.

Úrad špeciálnej prokuratúry uviedol, že „od vzniku Úradu špeciálnej prokuratúry nebolo nikdy rozhodnuté o zrušení obvinenia obvinenému, ktorého dôvodnosť trestného stíhania bola preskúmavaná v rámci konania o väzbe Špecializovaným trestným súdom a Najvyšším súdom Slovenskej republiky.”

Z rovnakých dôvodov návrh kritizovala aj prezidentka SR či Nadácia Zastavme korupciu.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ceny energií: Sulík a Blanár na Markíze

„Čo to rozprávate za hlúposti," hovoril 12. septembra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) poslancovi Jurajovi Blanárovi (Smer-SD). Rozprávali sa o dianí v koalíci, cenách energií aj o spornom paragrafe 363. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.