Napríklad tá podpora uhlia 120 000 000 ročne (…) mala trvať až do roku 2035. My, Karol Galek osobne, to dokázal znížiť iba do roku 2023…

Expert SaS Karol Galek dlhodobo upozorňoval na ekonomickú nezmyselnosť a zdravotnú škodlivosť podpory ťažby uhlia na Hornej Nitre. Pomáhal tak vytvárať tlak na skrátenie trvania dotácií vlády Roberta Fica. Nebol to však Galek, kto mal moc a urobil samotné rozhodnutie ale vláda Petra Pellegriniho v decembri 2018 - aj po tlaku Európskej komisie. Napriek tlaku Karola Galeka tvrdenie Richarda Sulíka opomína ostatných aktérov a okolnosti rozhodnutia a, naopak, pripisuje prehnané zásluhy aktivitám jedného človeka. Hodnotíme ho preto ako zavádzanie. 

Štát podporoval a parlamente stále podporuje Slovenské elektrárne Nováky vo výrobe elektrickej energie z uhlia, ktoré sa ťažilo v baniach na Hornej Nitre. 

Dotáciu na výrobu energie v ročnej hodnote okolo 120 miliónov eur schválilo ministerstvo hospodárstva za Ficovej vlády v roku 2015. Pomoc mala pôvodne trvať až do roku 2030.

Poslanec SaS a expert na energetiku Karol Galek dlhodobo upozorňoval na to, že dotácie sú neefektívne a spaľovanie uhlia škodí zdraviu ľudí v regióne. 

V záujme všetkých obyvateľov na hornej Nitre, ale aj všetkých Slovákov, ešte raz vyzývame kompetentných, aby nebezpečný a škodlivý tretí blok uhoľnej elektrárne v Novákoch okamžite odstavili,” písal Galek v roku 2016. 

Strana aj v parlamente prekladala novely zákona, podľa ktorých malo prestať platiť nariadenie, že elektrina sa musí vyrábať aj z domáceho uhlia. 

„Rok 2019 je absolútne nereálny. Ja si nenechám diktovať tempo opozíciou. My vieme, čo máme robiť,” povedal v tom čase vtedajší minister hospodárstva Peter Žiga

O skrátení podpory a ukončení dotácií na výrobu elektriny z uhlia v roku 2023 však rozhodla v roku 2018 vláda Petra Pellegriniho. 

Denník E o tom napísal, že štát zmenil názor „aj po tlaku Európskej komisie.”

Akčný plán na likvidáciu baní, ktorý pripravoval Richard Raši, vláda schválila v júli 2019.

Podobnú argumentačnú chybu založenú na prehnanom pripisovaní zásluh Richard Sulík už v minulosti urobil.

Výrok bol spomenutý v

Na telo, Michal Kovačič

Ceny energií: Sulík a Blanár na Markíze

„Čo to rozprávate za hlúposti," hovoril 12. septembra minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) poslancovi Jurajovi Blanárovi (Smer-SD). Rozprávali sa o dianí v koalíci, cenách energií aj o spornom paragrafe 363. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.