A koľko je zadĺženosť Slovenskej republiky v júli roku 2021, pán minister? 62,7 %.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že verejný dlh Slovenska v rokoch 2021 a 2022 porastie na 61,7% HDP. Pre rok 2021 ako taký však Rada uvádza prognózu 60,5 percenta HDP. Neplatí teda, že dlh krajiny bol v júli 2021 na úrovni 62,7 percenta. 

Hoci údaj ako taký je v rámci Demagógom akceptovanej odchýlky, s ohľadom na viacero nepresností - najmä na nepresné uvedenie čísla v čase - hodnotíme tvrdenie Ladislava Kamenického ako už nepravdivé.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Debata o financiách: Kamenický a Matovič v RTVS

„Keď chcete klamať, klamte," hovoril 5. septembra 2021 minister financií Igor Matovič (OĽaNO) svojmu predchodcovi Ladislavovi Kemenickému (Smer-SD). „Tárate," odpovedal Kamenický. Rozprávali sa o spolupracujúcich obvinených aj „sekere" v štátnych financiách. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.