Poviem ešte to, čo povedala vláda, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Tam presne definovali, že v ktorých rokoch, a v ktorých mesiacoch presne tam to riziko stúpalo, a najvyššie to riziko, najväčšie, najväčšie riziko, kde sme boli úplne najhorší v rámci celej Európskej únie, bol presne deň, kedy pán minister financií končil vo svojej funkcii alebo presne mesiac, bol to február minulého roku, kedy ten stupeň ohrozenia verejných financií bol najväčší, podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Vo februári 2020 bolo riziko dlhodobej udržateľnosti slovenských verejných financií najhoršie za posledných sedem rokov. Ladislav Kamenický opustil ministerský post opustil 20. marca. Slovensko má podľa najnovších údajov najhoršiu udržateľnosť verejných financií spomedzi krajín EÚ, porovnanie z februára 2020 však dostupné nie je. Keďže nevieme potvrdiť, že vo februári 2020 malo Slovensko najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi krajín EÚ, hodnotíme tvrdenie Igora Matoviča ako neoveriteľné.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) dlhodobo sleduje vývoj ukazovateľa dlhodobej udržateľnosti. 

Vo februári 2020 bol tento indikátor na úrovni 5,4% HDP, po zarátaní dopadov pandémie ho RRZ zvýšila na rekordných 6,7% HDP. Ladislav Kamenický skončil vo funkcii ministra financií 20. marca 2020. 

RRZ ďalej konštatuje, že „rozpočtová politika po voľbách zlepšila dlhodobú udržateľnosť o 1,1 % HDP” (s.3). 

Podľa údajov Európskej komisie Slovensko najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií spomedzi štátov EÚ. Európski analytici na vyjadrenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií používajú ukazovateľ S2. 

Najnovšie údaje hovoria, že Slovensko má indikátor S2 na najvyššej úrovni  (8,2% HDP), druhé je Luxembursko (7,0% HDP). V roku 2020 bolo Slovensko na druhej priečke (7,7% HDP), hneď za Luxemburskom (10,7% HDP) (s.67). 

EK však nezverejňuje porovnanie krajín na základe ukazovateľa S2 na mesačnej báze. Nevieme teda s istotou povedať, či Slovensko bolo vo februári 2020 naozaj najhoršou krajinou EÚ v tejto kategórii.

Demagóg.SK oslovil prostredníctvom tlačového oddelenia Ministerstva financií aj Igora Matoviča. Rezort však na žiadosť o vyjadrenie nereagoval

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Debata o financiách: Kamenický a Matovič v RTVS

„Keď chcete klamať, klamte," hovoril 5. septembra 2021 minister financií Igor Matovič (OĽaNO) svojmu predchodcovi Ladislavovi Kemenickému (Smer-SD). „Tárate," odpovedal Kamenický. Rozprávali sa o spolupracujúcich obvinených aj „sekere" v štátnych financiách. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.