Koľko ľudí teda áno, je v Izraeli, kopa ľudí v nemocniciach, ale že sa pozrie na to, že aký pomer medzi tými, ktorí sú v nemocniciach sú z nezaočkovaných a koľko je tam tých zaočkovaných.  A potom, pán Kamenický, by stačilo zobrať si malinkú kalkulačku, s takou základnou matematikou, spočítať si to a zistíte z toho veľmi jednoducho, a na miliónovej vzorke, mnohomiliónovej vzorke, že to očkovanie funguje. Áno, nefunguje dokonalo, a áno aj mnohí očkovaní roznášajú chorobu, aj sa môžu dostať do nemocnice, aj môžu zomrieť, ale pravdepodobnosť pri očkovaných je dramaticky nižšia ako pri nezaočkovaných.

Izrael patrí medzi krajiny najviac zaočkované proti koronavírusu, príklad a štatistiky tejto krajiny ukazujú, že očkovanie výrazne znižuje (najmä) riziko hospitalizácie pri ochorení covid-19 - a teda funguje. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivé. 

K 5. septembru 2021 dostalo v Izraeli dve dávky registrovanej vakcíny proti ochoreniu Covid-19 približne 62 % populácie. Krajina tak patrí k  medzi štáty s nadpriemernou mierou zaočkovanosti. 

Dáta izraelského ministerstva zdravotníctva ukazujú, že týždenný počet hospitalizácii pacientov s koronavírusom v Izraeli počas štvrtej vlny pandémie vyvrcholil v týždni pred vyslovením výroku pri počte zhruba 1400 hospitalizácií na COVID-19 za týždeň. Ide o nižší počet hospitalizácii ako počas vrcholu druhej a tretej vlny.

K polovici augusta 2021 bolo v izraelských nemocniciach 394 ľudí s covidom-19. Denník N uvádza, že „podľa údajov ministerstva zdravotníctva na 100-tisíc ľudí nad 60 rokov zaočkovaní vykazovali takmer 17 hospitalizácií. Nezaočkovaní až 98,5 hospitalizácií, čo je šesťnásobok.”

Vakcíny chránia aj osoby mladšie ako 60 rokov. Podľa údajov z minulého utorka nezaočkovaní tvoria 1,6 hospitalizácie vo vážnom stave na 100-tisíc ľudí v tejto vekovej kategórii. U plne zaočkovaných ide o 0,5 prípadu. To znamená, že ochrana je viac ako trojnásobná,” píše N-ko.

Čísla z Izraela ukazujú, že nezaočkovaní majú šesťkrát vyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia a hospitalizácie ako zaočkovaní. Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje toto riziko pre nezaočkovaných až desaťnásobne vyššie. 

Vakcína od Pfizeru dosahovala pri delta variante mieru účinnej ochrany proti nákaze vo výške 64 % (o 30 percent menej než pri predošlých variantoch). S vakcínou je však stále výrazne menšia šanca, že sa človek vôbec nakazí a bude mať symptomatický priebeh choroby než bez nej.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Debata o financiách: Kamenický a Matovič v RTVS

„Keď chcete klamať, klamte," hovoril 5. septembra 2021 minister financií Igor Matovič (OĽaNO) svojmu predchodcovi Ladislavovi Kemenickému (Smer-SD). „Tárate," odpovedal Kamenický. Rozprávali sa o spolupracujúcich obvinených aj „sekere" v štátnych financiách. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.