My sa snažíme pomôcť ako Ministerstvo financií, sme sa rozhodli, že keďže 2,5 milióna skoro ľudí sa zaočkovalo, títo ľudia ušetria obrovské financie štátu, to sú miliardy EUR, a my sme sa rozhodli necelé jedno percento z toho, čo títo ľudia svojim očkovaním štátu ušetria vo verejných financiách, v našej spoločnej kasičke, vrátiť im späť.

Igor Matovič dnes vykresľuje účel očkovacej lotérie (najmä, niekedy len) ako prostriedok na odmeňovanie zaočkovaných. Ešte pred jej spustením však hovoril, že lotériou štát plánuje motivovať tú skupinu ľudí, ktorá by sa očkovať dobrovoľne nechala, no potrebuje k tomu „postrčiť”. Medzi týmito obsahovo rôznymi vyjadreniami sa začalo ukazovať, že štátu sa napriek lotérii nedarí zásadne zvýšiť zaočkovanosť. Keďže Igor Matovič hovorí o účele lotérie len časť pravdy a druhú - pre organizátora nie nutne príjemnú - časť vynecháva, hodnotíme jeho tvrdenie ako zavádzanie. 

 

Podľa odhadu Útvaru hodnoty za peniaze sa spoločenské náklady na nezaočkovaného človeka pohybujú na úrovni 4384 eur. Náklady na očkovanie asi 40 eur. 

K dňu relácie - 5.septembra 2021 - bolo podľa webu korona.gov plne zaočkovaných takmer 2,2 milióna osôb. Prvú dávku dostalo k tomuto dátumu takmer 2,4 milióna osôb. 

ÚHP tvrdí, že lotéria s nákladmi 26,4 milióna eur je spoločensky návratná, ak presvedčí na očkovanie aspoň 6-tisíc ľudí. Analytici v máji 2021 odhadli štátne náklady na pandémiu na 5,6 miliardy eur. 

Ministerstvo financií spustilo lotériu 1. augusta. Od tohto momentu do vysielania relácie sa nechalo zaočkovať asi 190-tisíc ľudí - nedá sa však povedať, či práve vďaka lotérii. 

Štát nevráti peniaze všetkým zaočkovaným ľuďom, iba tým, ktorí sa zaregistrovali do lotérie a následne vyhrali. Podľa rezortu financií má byť odmenených 110-tisíc ľudí v celkovej sume 21 000 000 eur. (7:37

Pred spustením očkovacej lotérie 1. júla Igor Matovič v parlamente uviedol: „Tento návrh je o tom, aby sme najmä z môjho pohľadu odškodnili ľudí za to, že urobia niečo, do čoho sa im príliš nechce (...) Tento návrh je nasmerovaný na to, aby sme oslovili túto časť ľudí. Tých, ktorí nie sú apriori proti očkovaniu, čiže sú ochotní sa dobrovoľne očkovať, ale ak ich dajako nepomkneme k tomuto rozhodnutiu, tak to rozhodnutie neurobia. (...) Poďme teda motivovať tú strednú skupinu…”

26. augusta, keď sa začalo ukazovať, že lotéria zásadne nezvýšila zaočkovanosť, Igor Matovič povedal: „Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných. Či sa kvôli tomu nejakí ďalší ľudia zaočkujú, to je ich slobodné rozhodnutie. Ale ako vidíme aj príklady zo sveta, určite to nebude markantný nový podiel ľudí, ktorí sa kvôli tomu zaočkujú (...) Priorita bola odmeniť zaočkovaných.”

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Debata o financiách: Kamenický a Matovič v RTVS

„Keď chcete klamať, klamte," hovoril 5. septembra 2021 minister financií Igor Matovič (OĽaNO) svojmu predchodcovi Ladislavovi Kemenickému (Smer-SD). „Tárate," odpovedal Kamenický. Rozprávali sa o spolupracujúcich obvinených aj „sekere" v štátnych financiách. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.