…tam (na stretnutí v SIS, pozn.) neboli rozoberané živé kauzy…

Tak prezidentka ako aj premiér hovoria, že na kontroverznom stretnutí v SIS nepreberali tzv. živé kauzy - teda konkrétne vyšetrované prípady. Stretnutie však prebiehalo v utajenom režime, oficiálne výstupy preto z neho k dispozícii nie sú. Pôvodcami informácií o jeho obsahu sú len jeho účastníci, ktorí pre účasť zároveň čelia kritike. Keďže z verejne dostupných zdrojov nie je možné spoľahlivo overiť slová účastníkov tohto stretnutia a oni sami sú v tejto situácii v konflikte záujmov (ak by na stretnutí diskutovali o živých kauzách, hrozí im prinajmenšom verejná kritika), hodnotíme tvrdenie Zuzany Čaputovej ako neoveriteľné. 

Tvrdenie sa týka stretnutia desiatich vysoko postavených funkcionárov v budove SIS, ktoré sa konalo 17. mája. Inicioval ho premiér Eduard Heger. 

Podľa Denníka N v špeciálnej miestnosti, ktorú nie je možné odpočúvať, bol nový riaditeľ SIS Michal Aláč nominovaný do funkcie stranou Sme rodina, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.”

Podľa novínz odpovede ministra vnútra vyplýva, že rokovanie bolo vedené pod stupňom utajenia ´Dôverné´”. Eduard Heger viackrát povedal, že na stretnutí preberali utajované informácie. 

Prezidentský úrad neskôr uviedol, že predmetom stretnutia nebol prípad bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a ani žiadne iné ‚živé‘ prípady, ktoré dnes riešia orgány činné v trestnom konaní.“ 

Rovnako premiér Heger vo svojom rozhovore pre rádio Expres vylúčil, že by sa na stretnutí rozoberal Pčolinského prípad či iné „živé“ kauzy.

Informácie, o ktorých mali predstavitelia diskutovať, prečítal neskôr Boris Kollár poslancom v parlamente počas neverejného zasadnutia. Dodal, že informácie boli takmer rovnaké ako tie, o ktorých sa diskutovalo na stretnutí v SIS.

Podľa správy majú existovať univerzálni svedkovia, ktorí na objednávku usvedčujú druhých. To by spochybňovalo spolupracujúcich obvinených, ktorí svedčia proti nominantom (nielen) bývalej vlády. 

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová sa po rokovaní parlamentu vyjadrila, že zo správy nebolo jasné, za akých vlád ku konaniam došlo: „To boli informácie takého charakteru, ktoré mohli byť aj dlhodobejšie“.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic k obsahu stretnutia v SIS povedal, že  za ho považuje za určitú formu aktívneho spravodajského opatrenia zo strany SIS".

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Dva roky v úrade: Zuzana Čaputová v RTVS

„Je to predčasná otázka," odpovedala Zuzana Čaputová, keď sa jej 13. júna moderátor pýtal, či bude opäť kandidovať za prezidentku. Rozprávali sa o schôdzke v SIS, očkovaní aj vládnych krízach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.