… keď premiér navrhol toto stretnutie (SIS, pozn.), prijala som pozvanie, ale ako hovorím, veľmi ma mrzí, že stretnutie síce utajené nebolo, jeho obsah bol v režime tajné, a napriek tomu tie informácie unikli.

Na kontroverznom stretnutí funkcionárov v SIS bola aj prezidentka Zuzana Čaputová. Konalo sa v utajenom režime, časť informácii sa však neskôr objavila v parlamente aj na internete. Tvrdenie Zuzany Čaputovej preto hodnotíme ako pravdivé. 

Tvrdenie sa týka stretnutia desiatich vysoko postavených funkcionárov v budove SIS, ktoré sa konalo 17. mája. Inicioval ho premiér Eduard Heger. 

Podľa Denníka N v špeciálnej miestnosti, ktorú nie je možné odpočúvať, bol nový riaditeľ SIS Michal Aláč nominovaný do funkcie stranou Sme rodina, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.”

Podľa novínz odpovede ministra vnútra vyplýva, že rokovanie bolo vedené pod stupňom utajenia ´Dôverné´”. Eduard Heger viackrát povedal, že na stretnutí preberali utajované informácie.

Informácie, o ktorých mali predstavitelia diskutovať, prečítal neskôr Boris Kollár poslancom v parlamente počas neverejného zasadnutia. Dodal, že informácie boli takmer rovnaké ako tie, o ktorých sa diskutovalo na stretnutí v SIS.

Podľa správy majú existovať univerzálni svedkovia, ktorí na objednávku usvedčujú druhých. To by spochybňovalo spolupracujúcich obvinených, ktorí svedčia proti nominantom (nielen) bývalej vlády. 

Koncom mája začal kolovať internetom dokument, ktorý sa šíril ako utajená správa SIS. Má sa pritom jednať o ten istý dokument, ktorý bol určený pre poslancov parlamentu. 

Národný bezpečnostný úrad povedal, že ak by išlo o autentický dokument, „takáto informácia je určená iba pre oprávnené osoby a vzťahujú sa na ňu ustanovenia zákona o ochrane utajovaných skutočností." Podľa Denníka N tým nepriamo potvrdil jeho autenticitu.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Dva roky v úrade: Zuzana Čaputová v RTVS

„Je to predčasná otázka," odpovedala Zuzana Čaputová, keď sa jej 13. júna moderátor pýtal, či bude opäť kandidovať za prezidentku. Rozprávali sa o schôdzke v SIS, očkovaní aj vládnych krízach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.