…čelíme z vonkajšieho pohľadu mnohým (vládnym, pozn.) konfliktom, čelíme niekedy ad hoc návrhom, ktoré majú znamenať zásadné systémové zmeny, pričom neboli dostatočne prediskutované s verejnosťou, často sa využíva skratka cez poslanecký návrh a podobne…

Koalícia čelila za posledný rok viacerým konfliktom. Niektoré návrhy sa do parlamentu dostávajú len cez poslancov bez toho, aby prešli vládou alebo boli vydiskutované na koaličných radách. Tvrdenie Zuzany Čaputovej preto hodnotíme ako pravdivé. 

Od začiatku koalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí zažilo Slovensko niekoľko vládnych konfliktov. 

Na začiatku marca 2021 sa koaliční partneri hádali kvôli dovozu vakcíny Sputnik na Slovensko. Konflikty neskôr vyvrcholili rekonštrukciou vlády a zmenou premiéra - Igora Matoviča vystriedal Eduard Heger. 

Minister financií Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík sa v máji rozhádali kvôli zvýšeniu výdavkov štátneho rozpočtu. 

Za podpredsedu parlamentu nebol zvolený Tomáš Lehotský, keď 28. mája nedostal hlasy všetkých koaličných poslancov. Podpredseda Za Ľudí Šeliga povedal, že tým došlo k porušeniu koaličnej dohody. 

Napríklad, poslanec Martin Čepček (OĽaNO) podal návrh zákona, ktorý by zakázal ženám vykonávať umelé prerušenie tehotenstva, ak to nie je potrebné pre zdravotné dôvody alebo kvôli znásilneniu. 

V dôvodovej správe k návrhu zákona sa Čepček odvoláva na celospoločenský konsenzus ohľadom interupcii: Väčšina spoločnosti už neschvaľuje, aby bol zákonom povolený bezdôvodný umelý potrat.”

Neuvádza však žiaden zdroj. Naopak, podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky by chcelo aktuálny zákon o interrupciách sprísniť len 17 percent opýtaných. 

28. mája poslanec Miloš Svrčeka zo Sme rodina predložil poslanecký návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania. Podľa Denníka N má táto novela „pripraviť regulačný rámec na výstavbu štátnych bytov s nižším nájmom, ako sú trhové ceny.“

Poslankyne z SaS Anna Zemanová a Jana Bittó Cigániková tento návrh kritizovali pre nedostatok diskusie s koaličnými partnermi. Hovoria o porušení koaličnej zmluvy. 

16. apríla poslankyňa Petra Hajšelová zo Sme Rodina predložila poslanecký návrh na vydanie zákona, ktorým sa upravuje mimo iného dĺžka trvania kolúznej väzby. 

Poslankyňa Hajšelová tak spravila napriek tomu, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripravovala vlastnú úpravu kolúznej väzby v rámci diskusie na koaličnej rade.

Koaliční poslanci čoraz viac posielajú poslanecké návrhy zákonov do parlamentu bez prerokovania na koaličnej rade, čo je v rozpore s koaličnou zmluvou. 

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Dva roky v úrade: Zuzana Čaputová v RTVS

„Je to predčasná otázka," odpovedala Zuzana Čaputová, keď sa jej 13. júna moderátor pýtal, či bude opäť kandidovať za prezidentku. Rozprávali sa o schôdzke v SIS, očkovaní aj vládnych krízach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.