…keď bola vládna kríza, mali sme ešte plné nemocnice ľudí, boli sme naozaj už nie v tej úplne najhorúcejšej, ale stále ešte veľmi zlej a tragickej pandemickej situácii, nehovoriac o dopadoch pandémie, bola paralyzovaná vláda, v tých dňoch som myslím mala už 6 demisií prijatých od ministrov vtedajšej vlády.

Počas marcovej vládnej krízy bola na Slovensku zlá epidemiologická situácia. Viac ako 3 000 ľudí bolo hospitalizovaných s covidom. Denne pribúdalo v priemere viac ako 2 000 nakazených. V tomto období podalo demisiu šesť členov vlády. Tvrdenie Zuzany Čaputovej hodnotíme ako pravdivé.

Spúšťačom koaličnej krízy bol nákup vakcíny Sputnik a následná tlačovka Igora Matoviča a Mareka Krajčího na košickom letisku. Ruskú vakcínu na Slovensko priviezli 1. marca 2020 bez dohody s ostatnými členmi vlády. 

Krízu ukončilo vymenovanie novej vlády Eduarda Hegera presne mesiac po jej vypuknutí, teda 1. apríla.

Počas marca prijala prezidentka demisie šiestich členov vlády. Prvým bol minister zdravotníctva Marek Krajčí, nasledoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a traja ministri za SaS - minister hospodárstva Richard Sulík, minister zahraničných vecí Ivan Korčok a minister školstva Branislav Gröhling.

Najviac hospitalizovaných s covidom bolo na prelome februára a marca, teda na začiatku vládnej krízy. V priebehu marca počet klesol z 3 836 na približne 3 000 hospitalizovaných. 

Denné prírastky pozitívne testovaných nedosahovali počas vládnej krízy také vysoké hodnoty ako na jeseň, no i napriek tomu denne v priemere pribúdalo viac ako 2 000 nových prípadov.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Dva roky v úrade: Zuzana Čaputová v RTVS

„Je to predčasná otázka," odpovedala Zuzana Čaputová, keď sa jej 13. júna moderátor pýtal, či bude opäť kandidovať za prezidentku. Rozprávali sa o schôdzke v SIS, očkovaní aj vládnych krízach.