Minulý rok si vláda Igora Matoviča zmenila rozpočet. Vy to viete veľmi dobre, pán Sulík. Zvýšili ste si výdavky o 8 miliárd a deficit mal byť na úrovni, tuším 2, okolo 12 miliárd. Dnes ho máme nižší. Mali ste to v rozpočte, tie peniaze. Máme 7 miliárd a je tam rozdiel asi piatich miliárd.

Vláda Igora Matoviča po prepuknutí korona krízy zmenila rozpočet - navýšila výdavky o takmer 8 miliárd eur. Deficit najprv odhadla na skoro 12 miliárd eur, napokon ale dosiahol 7,75 miliardy. Tvrdenie Ladislava Kamenického hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Štátny rozpočet na rok 2020 schvaľovala ešte koalícia Smer, Most-Híd a SNS v decembri 2019. Ladislav Kamenický (Smer), vtedajší minister financii ešte nemohol vedieť o dopadoch koronakrízy. Počítal s výdavkami vo výške 18,5 miliardy eur. 

Po vypuknutí epidémie koronavírusu v marci 2020 - nová - vláda Igora Matoviča prijala v lete zmenu štátneho rozpočtu. Rezort financií v nej počítal s príjmami vo výške 14,4 miliardy eur a výdavkami vo výške 26,3 miliardy eur - teda o takmer 8 miliárd viac ako plánovala predchádzajúca vláda. Schodok ministerstvo odhadlo na takmer 12 miliárd eur. 

Deficit nakoniec dosiahol úroveň 7,758 miliardy, teda o vyše 4 miliardy menej, než bol predpoklad ministra financií Eduarda Hegera. Štátu tak zostala vysoká finančná rezerva na rok 2021.

Rozpočet na rok 2021 počíta s príjmami vo výške 15,8 miliardy eur a výdavkami na úrovni 23,86 miliardy eur. Ministerstvo financií teda počíta s deficitom 8,058 miliardy eur.

Výrok bol spomenutý v

Na hrane, Jana Krescanko Dibáková

Ekonomika: Sulík a Kamenický na JOJke

„Niekto vás môže oklamať raz, ale keď je to druhýkrát, tak už ste si sám na vine," hovoril 1. apríla Ladislav Kamenický (Smer) predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi. Rozprávali sa o staronovej vláde, pomoci ekonomike aj o Pláne obnovy. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.