Európska únia v posledných mesiacoch zamestnanie, nezamestnanosť klesá pomaličky a na Slovensku pomaličky stúpa.

Podľa štatistík Eurostatu klesla nezamestnanosť krajín EÚ 27 naposledy z októbra na november 2020 - zo 7,6 na 7,4 percenta. Od novembra 2020 jemne stúpa (zo 7,4 percenta na 7,5) alebo sa nemení. 

Aby sme porovnávali porovnateľné dáta: podľa tých istých štatistík aj nezamestnanosť na Slovensku klesla naposledy z októbra 2020 na november 2020 - zo 7 na 6,9 percenta. Od novembra jemne stúpa na februárových 7,3 percenta.

Od októbra teda nezamestnanosť jemne stúpa (resp. ostáva rovnaká) v priemere krajín EÚ 27 aj na Slovensku - pričom na Slovensku stúpa o trochu viac. Tvrdenie Ladislava Kamenického preto hodnotíme ako už nepravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Na hrane, Jana Krescanko Dibáková

Ekonomika: Sulík a Kamenický na JOJke

„Niekto vás môže oklamať raz, ale keď je to druhýkrát, tak už ste si sám na vine," hovoril 1. apríla Ladislav Kamenický (Smer) predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi. Rozprávali sa o staronovej vláde, pomoci ekonomike aj o Pláne obnovy. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.