Sputnik sa riešil koncom januára a vo februári, a všetky vakcíny sa objednávali vlastne koncom minulého roka, my sme mali, pred Vianocami sme mali objednaných 10 000 000 vakcín, takže tam alebo myslím, že ešte tam sa potom doobjednávalo nejakých ďalších 5, čiže 15 miliónov vakcín sme mali v polovičke januára objednaných

Hospodárske noviny informovali o snahe exministra zdravotníctva Mareka Krajčího zaobstarať vakcínu Sputnik V začiatkom februára 2021.

Ministerstvo zdravotníctva SR uvádza v Národnej stratégii očkovania z decembra 2020, že Slovensko malo v tom čase nakontrahovaných bezmála 9,5 mil. vakcín schválených európskou agentúrou EMA, pričom kľúč európskej komisie umožňoval objednanie 17,4 mil. vakcín. (.pdf, s. 6)

Expremiér Igor Matovič oznámil 20. januára 2021, že Slovensko dodatočne objednalo 4 mil. vakcín

Spolu malo teda Slovensko k polovici februára objednaných 13,5 milióna vakcín. Napriek priznanej nepresnosti („nejakých”) hodnotíme tvrdenie Eduarda Hegera pre priveľkú odchýlku ako už nepravdivé.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Duel premiérov: Fico a Heger v RTVS

„Preboha, veď sa už spamätajte," hovoril 28. marca Robert Fico (Smer-SD) nastupujúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Diskutovali o Sputniku V, ekonomike aj o pandemických opatreniach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.