… pretože existuje priama súvislosť medzi plošným testovaním a nárastom mŕtvych alebo obetí covidu ako takého

Neexistuje štúdia, ktorá by spoľahlivo a s všeobecným prijatím vedeckej obce preskúmala a zistila vplyv plošného testovania na nárast úmrtí na ochorenie covid-19 na Slovensku. Dostupné štúdie, o ktorých metodológii a záveroch vedú vedci debaty, však ukazujú skôr opačným smerom - že plošné testovanie šírenie vírusu a teda aj úmrtia znižovalo. Keďže však nie sú k dispozícii dostatočne spoľahlivé vedecké závery o spojitosti plošného testovania a nárastu úmrtí na covid-19, hodnotíme tvrdenie Roberta Fica ako neoveriteľné. 

Infektológ Pavol Jarčuška v súvislosti s plošným testovaním uviedol, že „akákoľvek mobilita môže byť spojená s vyšším rizikom dovlečenia nákazy, zvlášť v hromadných dopravných prostriedkoch.“ Cesta na test však nebola a nie je jedinou výnimkou zo zákazu vychádzania. 

Podľa štúdie, ktorá vyšla v časopise Science a ktorej spoluautorom bol aj bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí a infektológ Pavol Jarčuška, malo plošné testovanie „podstatný” efekt na znižovanie šírenia koronavírusu.  

Matematik Richard Kollár z Univerzity Komenského v Bratislave však tvrdí, že čísla infikovaných mierne klesali už pred testovaním, a to aj vďaka nariadeniu o zatváraní podnikov, škôl a zákaze zhromažďovania viac ako šiestim ľuďom. 

Iná štúdia ekonóma Martina Kahanca prišla podľa vyjadrenia pre DenníkN k záveru, že „druhé kolo plošného testovania aj so súvisiacimi opatreniami – ako bola karanténa pozitívnych prípadov – viedlo k zlepšeniu epidemickej situácie.”

Ak by plošné testovanie bolo hlavnou príčinou zhoršenia epidemiologickej situácie, v krajinách, ktoré takto netestujú, by situácia mala byť výrazne lepšia. 

Vysoké počty úmrtí po prepočte na hlavu však malo aj susedné Česko a Maďarsko, kde plošné ani pravidelné testovanie nemajú. V Portugalsku plošné testovanie tiež neprebiehalo, napriek tomu bolo chvíľu aj ono na prvom mieste v počte úmrtí.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Duel premiérov: Fico a Heger v RTVS

„Preboha, veď sa už spamätajte," hovoril 28. marca Robert Fico (Smer-SD) nastupujúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Diskutovali o Sputniku V, ekonomike aj o pandemických opatreniach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.