My, v porovnaní s rokom 2009, sme reagovali (na krízu) omnoho promptnejšie (…) keď vy ste priniesli napr. príspevok ku mzde zamestnancom, ktorí boli, vtedy ste deklarovali, doteraz nezamestnaní a sami si nenašli zamestnanie, tak zo štátneho rozpočtu ste vyčlenili na to 4.000.000 EUR. My dávame stovky milión EUR mesačne, vy na celú krízu 4.000.000 EUR. Alebo tu máme potom ďalšie opatrenie, a je to vaše šrotovné tu máme, a to vaše šrotovné to bolo vo výške 55.000.000 EUR, 55.000.000 EUR na celú krízu, ktorá bola rovnako veľká. Potom tu máme program Obnov si svoj dom za 10.000.000 EUR, ktoré vieme, že mnohé z týchto opatrení ani neboli vyčerpané v takej podobe. A stimuly pre malé a stredné podniky 8.000.000 EUR.

Eduard Heger porovnáva neporovnateľné - zavádzanie štátnej ekonomickej pomoci pri plošnom zatváraní obchodných a iných prevádzok a teda bezprostrednom existenčnom ohrození pre milióny ľudí vs. zavádzanie štátnej pomoci pri výraznom poklese výkonu ekonomiky a priamom ohrození výrazne menšieho počtu ľudí. Navyše, pri vymenúvaní opatrení, ktoré prvá vláda Roberta Fica spravila na podporu ekonomiky, minister vynechal zdroje z Európskej únie. Keďže takéto porovnanie nemôže poskytnúť korektný a navzájom pomerateľný obraz o výkonoch rôznych vlád (lebo sa ocitli v rôznej situácii), hodnotíme ho ako zavádzanie. 

Eduard Heger porovnáva opatrenia prijaté prvou vládou Roberta Fica v reakcii na svetovú finančnú krízu v roku 2008 s opatreniami vlády Igora Matoviča počas pandémie koronavírusu. Podobné tvrdenie už povedal v o minulosti, Demagóg.SK ho tiež hodnotil ako zavádzanie. 

Ekonomická kríza 2007 - 2009

Finančná a hospodárska kríza, počas ktorej vládol Smer v koalícii s HZDS a SNS, trvala v rokoch 2007 až 2009. Slovensko v roku 2009 zasiahol výrazný prepad ekonomiky, vláda však nezatvárala plošne prevádzky. 

Prvá Ficova vláda schválila 6. novembra 2008 schválila niekoľko opatrení na prekonanie dopadov krízy. 

Na „príspevok ku mzde zamestnancom, ktorí boli doteraz nezamestnaní a sami si našli zamestnanie” vtedajšia vláda vyčlenila zo štátneho rozpočtu 4 milióny eur. Ďalších 21 miliónov však plánovala minúť z európskych zdrojov. 

Na „dotáciu na nákup nového automobilu za podmienky likvidácie starého vozidla”, alebo tzv. šrotovné vyčlenil kabinet 55 miliónov eur. Pre „Program Obnovme si svoj dom” vláda vyčlenila 10 miliónov eur. 

Pre opatrenie s názvom „Stimuly pre malé a stredné podniky (MSP) - dotácia zo štátneho rozpočtu na programy zamerané na pomoc existujúcim a vznikajúcim MSP” vláda našla 8 miliónov eur.

Okrem spomínaných opatrení Ficova vláda vytvorila príspevok pre doteraz nezamestnaných živnostníkov, na ktorý vyčlenila 11 miliónov eur alebo „príspevok vo výške odvodov zamestnávateľovi, ktorý obmedzí prevádzkovú činnosť tak, že nebude zamestnancom prideľovať prácu v rozsahu najmenej 4 % ustanoveného týždenného pracovného času, najdlhšie na dobu 60 dní” v hodnote 28 miliónov eur. 

Celkovo Ficova vláda plánovala v rokoch 2009 a 2010 minúť na sanáciu krízy 1,94 miliardy eur. 

Koronakríza 2020

Svetová banka uvádza, že pandémia koronavírusu spôsobila najväčšiu svetovú recesiu od Druhej svetovej vojny. Globálna ekonomika sa podľa jej odhadov v tomto roku zníži o 5,2 percenta. 

Vláda Igora Matoviča predstavila opatrenia na podporu podnikateľov, SZČO a zamestnancov zasiahnutých pandémiou koronakrízy 29. marca 2020. V októbri tieto opatrenia doplnila a vo februári 2021 schémy pomoci znova rozšírila.

Inštitút finančnej politiky odhaduje, že za rok platnosti dosahoval objem finančných opatrení 4,6 miliardy eur. Nie všetky však mali vplyv na štátny rozpočet. 

Priama pomoc, ktorá zahŕňa podporu pracovných miest, sociálnu pomoc, pandemickú PN a OČR či odpustenie odvodov stála štát v minulom roku 1,3 miliardy eur. 

Do zdravotníctva úrady v súvislosti s covidom „naliali” 0,3 miliardy a ďalších 0,4 miliardy minul na iné opatrenia. Celkovo tak štát na opatrenia v boji s pandémiou minul za deväť mesiacov (apríl až december) približne 2 miliardy eur. Priemerne teda 222 miliónov za mesiac.

Časť týchto výdavkov Slovensku preplatí Európska únia.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Duel premiérov: Fico a Heger v RTVS

„Preboha, veď sa už spamätajte," hovoril 28. marca Robert Fico (Smer-SD) nastupujúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Diskutovali o Sputniku V, ekonomike aj o pandemických opatreniach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.