Toto boli vaše výroky, toto boli vaše výroky, ešte v apríli, keď ste namietali rúška, dnes všetci vedia, že rúško, aj vy už dnes ste si dali rúško a som vám za to vďačný, že ste si dali rúško teda respirátor, pretože to je jediná ochrana, ak ho máte na nose a na ústach vieme, že ten vírus sa šíri aerosolom, čiže našim výdychom. Jediná ochrana je rúško, ktoré je na nose aj na ústach. Vy ste to spochybňovali. Pozrite sa, čo ste robili 17. 11. vy sám ste povedali, aké boli vysoké úmrtia, a keď začali stúpať úmrtia vlastne od októbra vyššie… chceli ste spochybniť celý tento boj proti pandémii, lebo ste sám hovorili, že ďalšie spochybňovanie vakcinácie, my dneska vieme, že práve vakcíny zasadzujú veľmi významný úder tej pandémii.

Robert Fico sa sťažoval na nosenie rúška, viackrát ho nemal nasedené, hoci pravidlá to vyžadovali. Rovnako tak spochybňoval očkovanie. Tvrdenie Eduarda Hegera hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Postoj Roberta Fica k rúškam

Koronavírus spôsobujúci ochorenie covid-19 sa šíri najmä aerosolom, nosenie rúšok pomáha v znížení jeho šírenia. 

Predseda Smeru Robert Fico sa sťažoval na (zmysel) nosenie rúška,  viackrát ho aj nenosil. Používal a stále používa plastový štít, hoci Úrad verejného zdravotníctva uviedol, že „ochranný štít tváre nie je možné považovať za dostatočné prekrytie horných dýchacích ciest“.

Fotografie a videá z protestov pred parlamentom zo 17. novembra 2020 dokazujú, že Robert Fico nemali dole rúško len počas toho, ako sa fotografoval resp. nechal fotografovať. 

Predseda Smeru rečnil bez rúška takmer 9 minút. Fotografi ho bez rúška zachytili aj v momente, keď zjavne nepózoval pre záber ale tlieskal a rozprával sa s Ľubošom Blahom. Alebo tiež, keď sa prihováral davu. 

Vo videu natočenom s ostatnými členmi strany Smer Fico spochybňuje núdzový stav aj pandemické opatrenia.

Postoj Roberta Fica k očkovaniu

V augustovej ankete portálu tvnoviny.sk Robert Fico uviedol, že „vôbec nemá chuť dať sa zaočkovať a „pchať" do seba chémiu, na ktorej zarábajú len a len farmaceutické spoločnosti, keďže za takmer každou pandémiou treba hľadať práve farmaceutické spoločnosti”.

Neskôr toto tvrdenie rozvil v rozhovore pre HN televíziu: „Spomeňme si na rôzne pandémie, nazvime to hocijako, napríklad SARS. Len čo sa našiel liek a zarobili na tom všetci miliardy, tak sa choroba vytratila. Sám si pamätám, ako nás prinútili nakúpiť veľké množstvo očkovacích látok v súvislosti s jednou pandémiou pred niekoľkými rokmi. Už neviem, o čo išlo… Všetky tie očkovacie látky exspirovali v skladoch, neboli použité. Moje skúsenosti predsedu vlády a to, ako sa správajú farmaceutické firmy, ma oprávňujú takýto záver urobiť. Mňa neprinúti nikto, aby som si nechal pichnúť nejakú chémiu len tak, lebo si to želajú farmaceutické firmy, ktoré na tom chcú zarobiť. To, čo som videl na vlastné oči, boli milióny dolárov, ktoré išli do vreciek farmaceutických firiem na očkovacie látky, ktoré často neboli ani použité. A aj táto pandémia je celá veľmi podozrivá.”

26. decembra Fico reagoval na očkovanie lekára Vladimíra Krčméryho. Live stream z udalosti označil za demagógiu a propagandu. V slovenských médiách vraj nenašiel negatívne ani neutrálne informácie o očkovaní.

Výrok bol spomenutý v

, Marek Makara

Duel premiérov: Fico a Heger v RTVS

„Preboha, veď sa už spamätajte," hovoril 28. marca Robert Fico (Smer-SD) nastupujúcemu premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). Diskutovali o Sputniku V, ekonomike aj o pandemických opatreniach. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.