Pozrite sa do Rakúsko, v rakúskom cestovnom ruchu a v gastre dostáva bežný podnikateľ, ktorý prichádza kvôli uzavretiu podnikov o svoje príjmy 50-80 minuloročných tržieb. K tomu sú mu preplatené kurzarbeity pre zamestnancov, ešte aj fixné náklady. Na Slovensku Slováci nedostávajú nič kvôli tejto vláde…

Môže byť legitímny spor o tom, či Slovensko dáva na pomoc podnikateľom či zamestnancom zasiahnutým pandémiou dosť peňazí - napríklad v porovnaní s Rakúskom. Každopádne ale nesedí, že Slováci „nedostávajú nič”. Tvrdenie Ľuboša Blahu preto hodnotíme ako nepravdivé. 

Rakúsko

Keď Rakúsko v novembri a decembri nariadilo zatvoriť podniky, spustilo ekonomickú pomoc podnikateľom, ktorých zasiahli pandemické opatrenia. Od štátu dostanú jednorázový príspevok v hodnote 75 percent tržieb z roku 2019. 

V krajine funguje aj tzv. Preklenovacia pomoc. V prvej fáze ňou štát pokrýval fixné náklady firiem a živnostníkov za mesiace jún až august, druhá fáza prispievala na náklady v septembri a decembri, tretí program pomoci sa týka mesiacov november až jún 2021. 

O dotáciu k fixným nákladom sa môžu hlásiť firmy a živnostníci, ktorých tržby v danom období klesli najmenej o 30 percent v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roku. Suma preplatených fixných nákladov sa líši od poklesu tržieb, pohybuje sa medzi 40 až 90 percentami. 

Ďalších 12 miliárd eur vyčlenila rakúska vláda na tzv. kurzarbeit pre tamojšie firmy. Zámerom je udržať čo najvyššiu zamestnanosť. Aj zamestnanci, ktorým klesol pracovný čas, dostávajú 80 až 90 percent svojho predchádzajúceho platu.

Slovensko

Na Slovensku fungujú od začiatku pandémie tzv. balíčky pomoci. Od februára do júna tohto roka funguje program Prvá pomoc++. Zahŕňa náhradu mzdy zamestnanca na úrovni 100 percent celkovej ceny práce, príspevok vo výške 330 až 870 eur v závislosti od poklesu tržieb a paušálny príspevok vo výške 360 eur. 

Žiadosť o si môžu podať zamestnávatelia, ktorí museli obmedziť alebo úplne zatvoriť prevádzky či živnostníci, ktorých tržby klesli najmenej o 20 percent. 

Výška príspevku od štátu je odstupňovaná v závislosti od percentuálneho poklesu tržieb oproti predchádzajúcemu roku. 

Súčasťou Prvej pomoci je aj kurzarbeit, koncom februára vláda schválila aj jej trvalú podobu. Opatrenie sa týka zamestnávateľov, ktorí udržia pracovné miesta. V takom prípade dostanú od štátu preplatenú celú výšku mzdových nákladov. 

Podľa informácií od Ministerstva sociálnych vecí, práce a rodiny dosiahla Prvá pomoc poskytnutá do polovice februára výšku 963 miliónov eur. O pomoc pritom požiadalo viac než 150 tisíc subjektov (.pdf, s. 9). 

Ľuboš Blaha pre Demagóg.SK uviedol, že pochopil (som), že vaše hodnotenia nie sú zmysluplné a vaša metodológia sa zameriava skôr na chytanie za slovíčka než na pravdivosť výrokov. Preto nevidím dôvod sa vo vašom hodnotení rýpať, je v zásade irelevantné.” 

Nepáčilo sa mu, ako sme v minulosti hodnotili jeho tvrdenie, že sa nikdy nestretol s Mariánom Kočnerom.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Koaličná kríza: Blaha a Krúpa v Slovenskom rozhlase

„Tomuto sa povie nulová sebareflexia," hovoril 13. marca 2021 Ľuboš Blaha (Smer-SD) poslancovi Jurajovi Krúpovi (OĽaNO). Diskutovali o kríze v koalícii, zvládaní pandémie a ekonomike. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.