Ale Nemecko, ani Rakúsko nemajú povinné testovanie, to, čo máme na Slovensku… toto nemajú nikde, len na Slovensku a zvyšuje to mobilitu. To hovoria predsa epidemiológovia, že zvyšujú mobilitu.

Povinné testovanie antigénovými testami v rozsahu, aký je na Slovensku, nie je ani v Nemecku ani v Rakúsku. Tvrdenie Ľuboša Blahu hodnotíme ako ešte pravdivé.

Slovensko

Na Slovensku platí od 8. februára tzv. COVID automat, pre celé územie Slovenska platí čierna, teda najhoršia fáza. Na regionálnej úrovni sa v čase vysielania relácie väčšina okresov (okrem troch) nachádzala v čiernej alebo bordovej fáze. 

V týchto okresoch platí povinnosť preukázať sa negatívnym testom nie starším ako 7 dní. Výnimkou je cesta do najbližších potravín, drogérie, lekárne či cesta k lekárovi alebo na testovanie a pobyt v prírode. Cesta do práce je podmienená sedemdňovým negatívnym testom.

Nemecko

Začiatkom marca nemecká vláda zmenila opatrenia, ktoré zahŕňajú aj novú testovaciu stratégiu. Okrem PCR a antigénových testov vláda nakúpila aj samotesty, ktoré si ľudia robia doma. Pri antigénových testoch sa obyvatelia môžu bezplatne testovať raz týždenne. V prípade pozitívneho výsledku každý nárok na potvrdzujúci PCR test.

Rakúsko

Vo februári zaviedli masové testovanie obyvateľstva aj v Rakúsku, taktiež s použitím PCR a antigénových testov, ale aj samotestov. Testovanie na týždennej báze je povinné pre študentov, pracovníkov a návštevníkov domovov sociálnych služieb a pre návštevu kaderníctiev či kozmetických salónov. Taktiež pre pracovníkov, ktorí prichádzajú do blízkeho kontaktu so zákazníkmi a zákazníkov v prevádzkach s rozlohou menšou ako 10m2.

Vedci z iniciatívy Veda pomáha označili slovenské plošné testovanie za neefektívne a zvyšujúce mobilitu. Podporili napríklad samotestovanie, ktoré už funguje v Nemecku a Rakúsku.

Výrok bol spomenutý v

, Marta Jančkárová

Koaličná kríza: Blaha a Krúpa v Slovenskom rozhlase

„Tomuto sa povie nulová sebareflexia," hovoril 13. marca 2021 Ľuboš Blaha (Smer-SD) poslancovi Jurajovi Krúpovi (OĽaNO). Diskutovali o kríze v koalícii, zvládaní pandémie a ekonomike. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.