Združenie poľnohospodárov Slovenska, ktorí verejne vyjadrili, že proste vedie sa paralelná diskusia (o pláne obnovy, pozn.) bez ich účasti. To isté sa napr. teraz objavilo vrátane budovania cyklotrás, kde cyklokoalícia povedala, že vôbec s nimi neboli tieto veci konzultované.

Slovenskí poľnohospodári vstúpili v októbri 2020 do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom bolo o.i. prijímanie podľa nich nekoncepčných rozhodnutí bez diskusie s farmármi a nezahrnutie agropotravinárstva do priorít Plánu obnovy EÚ. 

Ministerstvo pôdohospodárstva chcelo z tychto peňazí financovať svoje vlastné priority za 2,4 miliardy eur. Do októbrového plánu však nakoniec dostalo len pozemkové úpravy za 36 miliónov. 

V decembri 2020 Ministerstvo financií zverejnilo detailnejší návrh Plánu obnovy, no agropotravinárstvo v ňom opäť takmer úplne chýbalo. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora poslala premiérovi Igorovi Matovičovi tretí list s prosbou, aby situáciu v agrosektore riešil.

Združenie poľnohospodárov Slovenska však medzi signatármi listu nebolo. 

V návrhu Plánu obnovy, ktorý rezort financií zverejnil v decembri, chýbala aj podpora cyklodopravy. Združenie Cyklokoalícia uviedlo, že „aj keď (sme) tejto téme tento rok venovali množstvo úsilia a hodín práce, cyklodoprava z neho žiaľ napokon vypadla.” 

Neskôr kritizovali „minimálne zapojenie verejnosti” do prípravy Plánu obnovy. Podporil ich aj minister životného prostredia Ján Budaj. Minister dopravy Andrej Doležal napokon vo februári 2021 vyhlásil, že z Plánu obnovy pôjde na podporu cyklodopravy 100 miliónov eur. Tvrdenie Petra Kmeca hodnotíme ako ešte pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Zahraničná politika: Valášek a Kmec v TA3

„Nebudem reagovať na všetko, lebo nebudem politikárčiť," hovoril 28. februára Tomáš Valášek (vtedy Za ľudí, dnes nezaradený) Petrovi Kmecovi (Hlas). Rozprávali sa o dodávkach vakcín, NATO aj o Pláne obnovy EÚ. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.