Máme tú slobodu, to, že sme členmi NATO neznamená, že sa musíme podpísať pod každé rozhodnutie, ktoré vymyslia či Spojené štáty či Veľká Británia.

Rozhodnutia v rámci NATO dosahujú krajiny konsenzom, návrhy teda potrebujú súhlas všetkých. Zasadnutia trvajú dovtedy, kým diskutéri nedospejú k spoločnému záveru. 

Web organizácie uvádza, že niekedy sa krajiny „zhodnú na tom, že sa nezhodnú”. Slovensko každopádne nemusí súhlasiť s názormi iných krajín a môže tlačiť diskusiu k zmene resp. konsenzu. Tvrdenie Tomáša Valáška hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Zahraničná politika: Valášek a Kmec v TA3

„Nebudem reagovať na všetko, lebo nebudem politikárčiť," hovoril 28. februára Tomáš Valášek (vtedy Za ľudí, dnes nezaradený) Petrovi Kmecovi (Hlas). Rozprávali sa o dodávkach vakcín, NATO aj o Pláne obnovy EÚ. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.