Sme nielen v najhoršej zdravotnej kríze od konca prvej svetovej vojny, ale aj hospodárskej kríze od konca druhej svetovej vojny.

Pandémiu tohto typu nezažilo Slovensko od konca Prvej svetovej vojny. Spôsobila najväčšiu svetovíu recesiu od konca Druhej svetovej vojny, Tvrdenie Tomáša Valášeka hodnotíme ako ešte pravdivé.

V roku 1918, na konci Druhej svetovej vojny vypukla pandémia Špaielskej chrípky. Podľa lekárskeho historika Haralda Salfellnera jej na území Česka podľahlo 46- až 77-tisíc ľudí. 

Presné štatistiky pre Slovensko neexistujú. Odbornicí však odhadujú, že zomrieť mohlo 23- až 33,5-tisíc ľudí. 

V roku 2020 výrazne ovplyvnil počet úmrtí na Slovensku koronavírus a ochorenie covid-19. Celkovo zomrelo 59-tisíc obyvateľov, z toho 2250 na dôsledky covidu. 

Svetová banka uvádza, že pandémia koronavírusu spôsobila najväčšiu svetovú recesiu od Druhej svetovej vojny. Globálna ekonomika sa podľa jej odhadov v tomto roku zníži o 5,2 percenta.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Zahraničná politika: Valášek a Kmec v TA3

„Nebudem reagovať na všetko, lebo nebudem politikárčiť," hovoril 28. februára Tomáš Valášek (vtedy Za ľudí, dnes nezaradený) Petrovi Kmecovi (Hlas). Rozprávali sa o dodávkach vakcín, NATO aj o Pláne obnovy EÚ. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.