Zvyšných niekoľko 150 krajín má preočkovaných oveľa menej (ľudí). Tých krajín mimo Európskej komisie (únie – pozn.), ktoré sú úspešnejšie ako my ,(v preočkovaní populácie, pozn.), je doslova iba asi 5 alebo 6.

Podľa stránky Our World in Data malo v deň vysielania relácie, 28. februára, vyššiu zaočkovanosť v prepočte na počet obyvateľov 38 krajín, z toho 26 mimo Európskej únie.

Medzi krajiny s vysokou zaočkovanosťou patrí mnoho mikroštátov s nízkym počtom obyvateľov. Ak tieto štáty z rebríčka vylúčime, ostane osem krajín - Izrael, Veľká Británia, USA, Srbsko, Čile, Island, Švajčiarsko a Nórsko. 

Island, Švajčiarsko a Nórsko patria do Schengenského priestoru a úzko spolupracujú s Európskou úniou. Aj s ohľadom na priznanú neistotu hodnotíme tvrdenie Tomáša Valáška ako ešte pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Zahraničná politika: Valášek a Kmec v TA3

„Nebudem reagovať na všetko, lebo nebudem politikárčiť," hovoril 28. februára Tomáš Valášek (vtedy Za ľudí, dnes nezaradený) Petrovi Kmecovi (Hlas). Rozprávali sa o dodávkach vakcín, NATO aj o Pláne obnovy EÚ. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.