Šéfka Európskej komisie sama povedala, že tie zmluvy (s výrobcami vakcín, pozn.), keby vedeli, ako budú k tomu tie firmy pristupovať, by napísali inak. Boli by tam prísnejšie a záväznejšie termíny a objemy, ktoré sa mali dodať.

Šéfka Európskej komisie priamo nepovedala, že by jej úrad dnes písal zmluvy s výrobcami vakcín inak. Priznala viacero chýb, no znenie zmlúv medzi ne nepatrí. Tvrdenie Tomáša Valášeka preto hodnotíme ako už nepravdivé. 

Ursula von der Leyen povedala, že Európska komisia spravila pri obstarávaní vakcín chyby. Spomenula dlho trvajúcu autorizáciu, prílišný optimizmus pri masovej výrobe a prehnanú vieru, že zazmluvnené vakcíny prídu v dohodnutom čase.

Tvrdila, že s výberom dodávateľov je spokojná, no priznala, že EK podcenila počiatočné rozširovanie výroby (6:00). V inom rozhovore zase uviedla, že podcenili komunikáciu s verejnosťou - komisia mala podľa nej občanov varovať, že zo začiatku nepôjde všetko ľahko. 

17. ferbuára 2021 uviedla, že „s väčšinou zazmluvnených výrobcov je EÚ spokojná, takže je prirodzené, že s nimi chceme naďalej spolupracovať v rámci dohôd, aké máme.“

Diskusia o zmluvách medzi EÚ a dodávateľmi vakcín začala po tom, čo AstraZeneca dramaticky znížila sľubované dodávky vakcín do krajín EÚ. 

Firma tvrdí, že podľa zmluvy mali poskytnúť toľko vakcín, koľko len budú môcť. Šéfka EK nesúhlasí, podľa nej sú zazmluvnené veľkosti dodávok záväzné.

Napriek tomu Ursula von der Leyen opakovane povedala, že je spokojná so zmluvami, ktoré EÚ s AstraZeneca a ďalšími výrobcami vakcín uzavrela, no potrebujú záruky.

Argumenty Tomáša Valášeka

Tomáš Valášek pre Demagóg.SK upozornil na príhovor von der Leyen pred Európskym parlamentom z 10. februára. Tvrdila v ňom, že „možno sme brali ako dané, že objednané dávky prídu včas. Musíme sa pýtať sami seba, prečo (sme to brali ako dané) a ako sa z toho môžeme poučiť.”

„Nie, nepovedala to explicitne, ale z kontextu je, myslím, jasné, že keď niekto ľutuje, že niekoho zobral za slovo, tak to znamená, že si to mal nechať vpísať do zmluvy,” uviedol pre portál Valášek.

Podľa neho je jej tvrdenie o tom, ako je šéfka EK spokojná so zmluvami  v priamom rozpore s jedinou rozumnou interpretáciou jej vlastného vyjadrenia z 10. februára.

Dopĺňam, že pani von der Leyen už len z čisto právneho hľadiska nemôže priamo priznať, že zmluvy boli napísané zle, lebo by tým argumentačne podryla svoj vlastný argument voči AstraZenece, že si táto firma neplní podmienky zmluvy. Čiže nemôže ísť ďalej ako nespokojnosť s textom zmluvy silne naznačiť, čo jasne urobila v prejave 10. februára.”

Demagóg.SK k tomu uvádza, že nehodnotí (možnú) interpretáciu slov von der Leyen, ale tvrdenie, či slová resp. obdobný obsah uvádzaný vo výroku povedala alebo nie. 

Pri hodnotení pravdivosti sme zohľadňovali a vážili priame tvrdenie o tom, že šéfka EK je so zmluvami spokojná versus možnú interpretáciu jej iných slov o „možnom” braní dodávok ako daných a otázke (nie priznaní / konštatovaní), či sa komisia môže z toho poučiť.

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Zahraničná politika: Valášek a Kmec v TA3

„Nebudem reagovať na všetko, lebo nebudem politikárčiť," hovoril 28. februára Tomáš Valášek (vtedy Za ľudí, dnes nezaradený) Petrovi Kmecovi (Hlas). Rozprávali sa o dodávkach vakcín, NATO aj o Pláne obnovy EÚ. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.