Izrael mal exkluzívnu zmluvu s Pfizerom, v rámci ktorej si Pfizer testoval nie samotnú vakcínu, ta bola otestovaná, preverená, certifikovaná. Testoval si distribúciu vakcíny v danej krajine. Pfizer je jedna z tých vakcín, ktoré musia byť veľmi prudko prísne chladené, takže bola otázka, ako sa vlastne bude distribuovať a urobili si v podstate dohodu s Izraelom, že idú si tam testovať, ako rýchle to bude, ako efektívne sa dá tá vakcína za týchto podmienok distribuovať.

Podľa znenia zmluvy nebola jej obsahom dohoda Izraela a Pfizeru o testovaní distribúcie vakcín, ale dohoda o spolupráci pri poskytovaní a vyhodnocovaní štatistických dát skúmajúcich vytvorenie kolektívnej imunity po očkovaní. Tvrdenie Tomáša Valáška preto hodnotíme ako nepravdivé.

Schválenie a podmienky skladovania vakcíny Pfizer/BionTech

Bezpečnosť a 95 percentnú účinnosť vakcíny Pfizer/BioNTech preukázali štúdie v novembri 2020. Prvou krajinou, ktorá vakcínu schválila, bola Veľká Británia, a to 3. decembra. Koncom roka jej bezpečnosť potvrdila Svetová zdravotnícka organizácia. 

Izrael podpísal oficiálnu dohodu s Pfizerom 14. novembra, s vakcinačnou kampaňou začal 20. decembra. V čase podpisu dohody Pfizer ešte nemal vyriešenú logistiku prepravy vakcíny do krajiny. Musí sa totiž uchovávať pri -80 až -60 stupňoch Celzia. 

Izrael prichádzajúce dávky umiestňuje v tridsiatich podzemných mrazničkách pri hlavnom letisku, kde sa ich zmestí až 5 miliónov. Ampulky následne balí po sto dávkach a distribuuje ich po celej krajine. 

Dohoda rýchlej distribúcii vakcíny

Podľa štúdie v Israel Journal of Health Policy Research bolo dôležitým faktorom úspechu očkovacej kampane kreatívne technické riešenie, ktorým sa úrady vysporiadali s náročnou logistikou vakcíny Pfizer/BioNTech. 

„Presvedčili sme ich, že keď nám dajú vakcínu ako prvým, budeme presne vedieť, ako ju administrovať v čo najkratšom možnom čase - a to je presne, čo sa stalo,” uviedol izraelský minister zahraničných vecí Yuli Edelstein pre magazín Politico. 

Exkluzívna zmluva Izraela a Pfizeru

Súčasťou exkluzívnej zmluvy medzi izraelskou vládou a Pfizerom je poskytovanie štatistických a epidemiologických dát o priebehu pandémie po resp. počas očkovania - nie testovanie distribúcie vakcín.

Zmluva uvádza, že cieľom je „merať a analyzovať epidemiologické dáta, ktoré sa objavia po uvedení produktu, aby sme určili, či po určitom percente zaočkovanosti bude v Izraeli dosiahnutá kolektívna imunita.”

Podľa premiéra Benjamina Netanyahua je za zámerom pomoc pri formovaní stratégií boja s koronavírusom. Izrael chce vidieť, ako očkovanie pomáha v predchádzaní ochoreniu, otváraní ekonomiky či obnove sociálneho života. 

Tomáš Valášek pre portál Demagóg.SK uviedol, že v obsahu zmluvy sa vo svojom tvrdení pomýlil. „Testovali tam niečo iné: nie distribúciu vakcíny, ale dopad očkovania na šírenie vakcíny (Valášek zrejme myslel šírenie koronavírusu - pozn.). Takže táto časť môjho výroku nie je neoveriteľná, je priamo nesprávna.”

Výrok bol spomenutý v

V politike, Norbert Dolinský

Zahraničná politika: Valášek a Kmec v TA3

„Nebudem reagovať na všetko, lebo nebudem politikárčiť," hovoril 28. februára Tomáš Valášek (vtedy Za ľudí, dnes nezaradený) Petrovi Kmecovi (Hlas). Rozprávali sa o dodávkach vakcín, NATO aj o Pláne obnovy EÚ. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.