Ten Ivermektín, čo ste použili ako príklad pani Saková, to je tak, že ten liek tu je 40 rokov, nie sú známe žiadne výrazné negatívne vedľajšie účinky, a niektoré krajiny ho už používajú, je tam ďaleko viac skúseností, a tiež sa ho nejde teraz doviezť 2 000 000 kusov.

Ivermektín sa používa vyše 40 rokov, má relatívne bežné vedľajšie účinky. Slovensko doviezli niekoľko tisíc balení na liečbu covidu-19, pre čo však chýba solídny vedecký základ. Tvrdenie Richada Sulíka hodnotíme ako ešte pravdivé. 

Ivermektín začal byť používaný pre ľudské - a nie veterinárne - použitie začiatkom 80. rokov 20. Storočia. Dnes ho lekári predpisujú najmä na liečenie elefantiázy a riečnej slepoty v rozvojových krajinách Afriky či Latinskej Ameriky. 

Má predovšetkým antiparazitické účinky, no pôsobí aj protizápalovo a proti vírusom. Spoločnosť Merck - výrobca lieku - však upozorňuje, že neexistujú vedecké dôkazy o účinkoch pri liečbe covidu-19. 

Ľudské telo Ivermectin relatívne dobre toleruje, medzi nežiaduce účinky možno zaradiť závraty, svrbenie, nevoľnosť alebo hnačku a zriedkavo alergické reakcie. WHO podotýka, že pri odkedy sa liek používa, vedľajšie účinky sa prejavili u polovice pacientov - nesúviseli však s liekom samotným, ale s jeho interakciou s chorobou. 

Koncom januára 2021 Ministerstvo zdravotníctva povolilo využívanie dovtedy neregistrovaného Ivermectinu na liečebné účely covidu-19 po dobu pol roka. Rezort taktiež informoval o masívnom dovoze lieku na Slovensku - ide však iba o desiatky tisíc balení. 

Ivermectin registrujú aj USA či iné európske krajiny ako Francúzsko, Švédsko či Nórsko, avšak iba na určené choroby. Liečba Covid-19 Ivermectinom, naopak, bežná nie je. Slovensko je v skutočnosti prvou krajinou v Európe, ktorá tento krok urobila.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Sulík a Saková v RTVS

„Poslankyňa, šetrite čas, vysvetlím vám to," hovoril 22. februára Richard Sulík (SaS) exministerke vnútra Denise Sakovej (Hlas). Rozprávali sa o Sputniku V aj zvládaní pandémie. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.