Tieto nové vakcíny zasahujú aj do ľudského DNA.

Nové druhy vakcín proti ochoreniu covid-19 nezasahujú do ľudskej DNA. Tvrdenie Richarda Sulíka hodnotíme ako nepravdivé.

Existuje viacero druhov vakcín na COVID-19. Pfizer/BioNTech a Moderna sú založené na mRNA princípe, a AstraZeneca a Sputnik V na princípe vírusového vektora. 

Minister hospodárstva Richard Sulík, hovoril o tzv. vakcínach novej generácie, ktoré sú založené na princípe mRNA a vyrába ich napríklad firma Pfizer/BioNTech. 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv o vakcínach uvádza: Vakcína BNT162b2 (od spoločnosti BioNTech v spolupráci so spoločnosťou Pfizer) je založená na prítomnosti mRNA, ktorá predstavuje genetickú inštrukciu pre vznik spike proteínu”. Tento proteín pomáha nášmu telu vyvolať imunitnú reakciu a vytvoriť protilátky na ochorenie COVID – 19. 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vysvetľovalo fungovanie mRNA vakcín podobne - ako akýsi návod pomocou ktorého si ľudské telo dokáže vytvoriť jednu časť vírusu. Imunitný systém ho následne rozpozná a začne tvoriť protilátky.

Virologička Ruth Tachezy, z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity, napísala pre web českej vlády text, v ktorom vysvetľuje, že mRNA vakcíny nezasahuje do ľudského DNA. 

Podľa nej mRNA vakcíny neobsahujú živý vírus a mRNA nevstupuje do tej časti bunky, kde je uložený náš genóm. „Je to iba úsek RNA v ktorom je uložená informácia pre tvorbu jednej bielkoviny vírusu SARS-CoV-2, ktorá je kľúčová pre reakciu nášho imunitného systému.“

Tvrdenie, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 zasahujú do DNA človeka bolo viackrát vyvrátené

Strana SaS po odvysielaní reakcie uviedla, že Sulík sa pomýlil a chcel povedať, že vakcína zasahuje do imunity človeka.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Sulík a Saková v RTVS

„Poslankyňa, šetrite čas, vysvetlím vám to," hovoril 22. februára Richard Sulík (SaS) exministerke vnútra Denise Sakovej (Hlas). Rozprávali sa o Sputniku V aj zvládaní pandémie. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.