On (premiér Matovič, pozn.) vyhlási, že vlastne učitelia do 55 rokov sa môžu AstrouZenecou očkovať, aj keď majú nejaké negatívne účinky, a učiteľom nad 55 rokov, tí sa očkovať nemôžu, zároveň vyzdvihne Sputnik.

Igor Matovič nepriamo spochybnil očkovanie Astrou Zenecnou, registrovanou vakcínou, zatiaľ čo Sputnik V, neregistrovanú vakcínu, vyzdvihol. Tvrdernie Denisy Sakovej hodnotíme v duchu povedaného ako ešte pravdivé. 

Štát sa rozhodol očkovať Astra Zenecou len dospelých od 18 do 55 rokov na základe výsledkov preverovania Európskej liekovej agentúry. Agentúra totiž nemala dostatok údajov na odobrenie účinnosti pre starších občanov.

Očkovanie učiteľov do 55 rokov začalo v sobotu 13. marca, dostali vakcínu  AstraZeneca. Očkovanie pre starších učiteľov malo byť spustené o pár dní neskôr, ani po týždni však nebolo jasné, kedy sa dostanú na rad. Učitelia nad 56 rokov mali dostať vakcíny Moderna a Pfizer/BioNTech. 

16. februára Igor Matovič na Facebooku zverejnil video (1:45), v ktorom, označil Sputnik V za výbornú vakcínu s výbornou účinnosťou“. Podobne vakcínu vyzvdihol na tlačovke o pár dní neskôr. 

Povedal tiež, že „vieme po očkovaní našich učiteľov o AstreZenece svoje“, čím odkazoval na hlásenia o častých vedľajších účinkoch po očkovaní učiteľov.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Sulík a Saková v RTVS

„Poslankyňa, šetrite čas, vysvetlím vám to," hovoril 22. februára Richard Sulík (SaS) exministerke vnútra Denise Sakovej (Hlas). Rozprávali sa o Sputniku V aj zvládaní pandémie. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.