A presne v čase, kedy sa odbory rozhodujú, že či referendum podporí alebo nepodporia, schvália novelizáciu Zákonníka práce.

Vláda schválila zmeny v Zákoníku práce 4. novembra 2020, parlament ich odobril 4. februára 2021. Okrem iného umožnili zamestnancom vybrať si, či dostanú gastrolístky alebo namiesto nich finančný príspevok na stravovanie. 

Predseda strany Hlas Peter Pellegrini oslovil v januári 2021 Konfederáciu odborových zväzov, aby podporila petíciu o vyhlásení referenda o predčasných voľbách. 

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová uviedla, že o tom diskutujú vo vedení. Niektorí členovia podľa nej vyjadrili nesúhlas s účasťou KOZ na zbieraní podpisov.

10. februára sa odbory sa rozhodli petíciu podporiť. Argumentovali, že počas núdzového stavu nemajú inú možnosť vyjadrenia nesúhlasu  „s likvidáciou odborov a sociálneho dialógu na Slovensku zo strany vlády a parlamentu”. Tvrdenie Roberta Fica preto hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Remišová a Fico v RTVS

„Už sa obávam, že ten zmätok, ktorý ona má v hlave (...) sa dostane aj do mojej hlavy," povedal 14. februára 2021 Robert Fico (Smer-SD) vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí). Diskutovali o očkovaní, zvládaní pandémie aj o eurofondoch. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.