Bžán ktorému túto pán poslanec… Mu chceli vyplatiť 77.000.000 EUR za jeden súdny spor

Advokátska kancelária Radomíra Bžána zastupovala štátny Fond národného majetku - neskôr MH Manažment - v 700 miliónovom spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Slovensko ho napokon vyhralo.

Ministrom hospodárstva bol v tom čase Peter Žiga zo Smeru. Podľa zmluvy, ktorú podpísal nominant strany, mal Bžán okrem hodinovej a tarifnej odmeny v prípade úspechu nárok aj na podielovú odmenu. Tá sa mohlo vyšplhať až do 11% z vyhratej sumy, teda 77 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva sa po kritike s Bžánom dohodlo na odmene 2,5%, teda 17,6 milióna eur. Vtedajší premiér Robert Fico označil pôvodne zazmluvnenú odmenu za „vysokú” a „nechutnú”. Verejne podporoval rokovania o znížení Bžánovej odmeny. Tvrdenie Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

O 5 minút 12, Marek Makara

Remišová a Fico v RTVS

„Už sa obávam, že ten zmätok, ktorý ona má v hlave (...) sa dostane aj do mojej hlavy," povedal 14. februára 2021 Robert Fico (Smer-SD) vicepremiérke Veronike Remišovej (Za ľudí). Diskutovali o očkovaní, zvládaní pandémie aj o eurofondoch. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.