Tak vidíte, priebežne či Pfizer, ale najmä potom AstraZeneca ako obrovské výpadky, jednoducho mali sme sľúbené státisíce dávok, ktoré sme mali dostať teraz už v marci a korigované.

Výrobcovia krátili dodávky vakcín. Tvrdenie Igora Matoviča preto hodnotíme ako pravdivé. 

Firmy Pfizer a BioNTech znížili dodávky vakcín do krajín Európskej únie, údajne kvôli rozširovaniu výrobných kapacít závodu v Belgicku. Nižšie dodávky by mali trvať do 15. februára, sľúbené vakcíny by mali prísť koncom marca. 

Spoločnosti tiež uviedli, že v druhom kvartáli 2021 dodajú 75 miliónov vakcín nad rámec dohody.

Spoločnosť AstraZeneca oznámila, že namiesto 80 miliónov vakcín dodá v prvom kvartáli 31 miliónov. Sklz mali spôsobiť výrobné problémy v belgickom závode. Po rokovaniach s Európskou komisiou firma nakoniec prisľúbila dodať 40 miliónov vakcín. 

Vakcíny pre členské štáty nakupuje Európska komisia, ktorá ich prerozdeľuje krajinám podľa počtu obyvateľov.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Matovič na Rádiu Slovensko

„Bohužiaľ, jednoducho pracujeme v koalícii s ľuďmi, ktorí tam sú," odkázal Igor Matovič v sobotu, 6. februára svojim koaličným partnerom. Sedel vtedy pred mikrofónom slovenského rozhlasu. Hovoril o očkovaní aj voľbe špeciálneho prokurátora. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.