Práve kvôli prítomnosti britskej mutácie nám nebude stačiť 60 percentná zaočkovanosť, lebo jednoducho ten vírus má väčšiu schopnosť nájsť si svoju obeť a my sa budeme blížiť k potrebe až niekde okolo 80 percent, aby mali zaočkovaných ľudí, aby sa vytvorila tzv. kolektívna imunita.

Podľa Jaya Butlera z amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, pokiaľ sa rozšíri nákazlivejšia mutácia koronavírusu, bude potrebná vyššia zaočkovanosť v populácii, aby spoločnosť získala kolektívnu imunitu. Britská mutácia patrí k infekčnejším mutáciám.

Kým v raných štádiách pandémie Butler predpokladal zaočkovanosť na úrovni okolo 70 % občanov, dnes počíta s 80 a 85 %. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Matovič na Rádiu Slovensko

„Bohužiaľ, jednoducho pracujeme v koalícii s ľuďmi, ktorí tam sú," odkázal Igor Matovič v sobotu, 6. februára svojim koaličným partnerom. Sedel vtedy pred mikrofónom slovenského rozhlasu. Hovoril o očkovaní aj voľbe špeciálneho prokurátora. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.