Pri distribúcii všetkých týchto vakcín, ktoré kontrahovala Európska komisia, je tá distribúcia rovnomerne do všetkých krajín … A jednoducho či to mocné Nemecko alebo Francúzsko alebo malé Slovensko, všetci dostávame rovnaký podiel na jednotlivých vakcínach aj na Astra Zeneca, Pfizer aj Moderne aj všetkých ostatných.

Slovensko je v rámci Európskej únie súčasťou nástroja COVAX. Európska komisia cezeň zabezpečuje dodávky očkovacích látok proti ochoreniu covid-19 pre všetky členské štáty. 

Komisia nakupuje vakcíny spoločne a členským štátom ich prerozdeľuje podľa počtu obyvateľov. Tie svojich obyvateľov prvýkrát očkovali 27. decembra 2020. 

Krajiny Únie očkujú tromi druhmi spoločne obstaraných vakcín - Comirnaty vakcínou (známa aj ako Pfizer), Modernou a AstraZenecou.  Bezpečnosť a účinnosť každého typu posúdila Európska agentúra pre lieky. Tvrdenie Igora Matoviča hodnotíme ako pravdivé.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Matovič na Rádiu Slovensko

„Bohužiaľ, jednoducho pracujeme v koalícii s ľuďmi, ktorí tam sú," odkázal Igor Matovič v sobotu, 6. februára svojim koaličným partnerom. Sedel vtedy pred mikrofónom slovenského rozhlasu. Hovoril o očkovaní aj voľbe špeciálneho prokurátora. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.