Takisto tam návrh na koalícii bol alebo teda na vláde, že od 17. 12. SaS povedal nie, až od 21. decembra môžme sprísniť opatrenia. Keďže sme chceli, aby sme stáli spoločne ako jeden muž, ako jeden tím za tými opatreniami, tak nakoniec horko-ťažko sme si vydobyli, že 19. 12. od decembra od soboty začne platiť ten lockdown, ktorý sme mali počas sviatkov. Potom, keď sme videli, že to nestačí, tak SaS navrhovala, že od štvrtého najskôr, že zmeňme, že aby si ešte ľudia mohli užiť Silvestra a Nový rok a podobne. Tak som si ja buchol vtedy po stole a povedal som nie. Prísne opatrenia budú od 1. januára od piatej hodiny rannej.

Igor Matovič vykresľuje schvaľovanie opatrení obmedzujúcich šírenie koronavírusu spôsobom, akoby SaS viackrát bola (iba) proti čo najskoršiemu prijatiu. Opomína pritom upozornenie, že pravidlá sú  príliš laxné a štátu chýba plán, ktoré v kritickom čase pred Vianocami vláde adresoval Richard Sulík. Rovnako nespomína, že sprísnenie lockdownu až pár dní po Novom roku navrhol (aj) jeho vlastný spolustraník a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Keďže premiér ponúka len výsek toho, čo sa dialo a skresľuje tým celkový obraz, hodnotíme jeho tvrdenie ako zavádzanie. 

8. decembra 2020 Ústredný krízový štáb rokoval o zavedení vianočného lockdownu. Podľa medializovaných informácii bol v hre začiatok lockdownu 16., respektíve 18. decembra, navrhnúť ho mal Igor Matovič. 

9. decembra vláda prijala sprísnila opatrenia - no neobmedzila mobilitu. Od 11. decembra mali byť zatvorené terasy reštaurácii. Od 14. decembra platili prísnejšie podmienky pre prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek. Od 21. decembra sa zatvorili obchody a začať mali školské prázdniny.

16. decembra vláda schválila uznesenie, že od 19. decembra bude platiť desaťdňový zákaz vychádzania. Podľa Sulíka tento dátum navrhol Matovič, SaS presadzovala 21. december. 

Sulík neskôr uviedol, že ešte 10. decembra upozorňoval vládu, že treba konať. Kritizoval, že kabinet neprijal konkrétny plán, ako bojovať s prírastkami nakazených, že nechal otvorené kostoly a lyžiarske strediská a že obchody chce zatvárať až cez Vianoce. 

Potvrdil tiež, že v druhej polovici decembra bol za prijatie lockdownu až od 21. decembra, pretože opatrenia nejde zase prijímať zo dňa na deň, ľudia sa musia vedieť nejako zariadiť.“ 

Sprísnenie lockdownu s termínom od 4. januára navrhol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Reagoval tak na predikciu konzília odborníkov o 4500 hospitalizovaných pacientoch k 11. januáru 2021. 

So sprísnením súhlasili strany SaS, Za ľudí aj Sme rodina. V dôsledku nepriaznivej pandemickej situácie vláda o sprísnení opatrení mimoriadne rokovala 31.decembra 2020. Schválila ho so začiatkom od 5:00 1. januára. Zatvorenie lyžiarskych stredísk, kostolov a obmedzenie ubytovávania vláde navrhla SaS.

Výrok bol spomenutý v

Sobotné dialógy, Marta Jančkárová

Premiér Matovič na Rádiu Slovensko

„Bohužiaľ, jednoducho pracujeme v koalícii s ľuďmi, ktorí tam sú," odkázal Igor Matovič v sobotu, 6. februára svojim koaličným partnerom. Sedel vtedy pred mikrofónom slovenského rozhlasu. Hovoril o očkovaní aj voľbe špeciálneho prokurátora. ------- Factcheck relácie bol podporený z programu ACF - Slovakia v rámci projektu „S Demagógom proti demagógii medzi mládežou“, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti  Bratislava a Karpatskou nadáciou“.